naukanews

Pentagon chce naprawiać mózgi

Jednostka badawcza Pentagonu, o nazwie DARPA, właśnie przeznaczyła 15 milionów dolarów na badania nad nowymi implantami, które pozwolą zastąpić uszkodzone części mózgu innymi. Dzięki temu chcą przywracać chorym sprawność.

Implanty mają być zbudowane z elektrod lub światłowodów, i być umieszczone na powierzchni mózgu. Będą odczytywały sygnały z neuronów i stymulowały odpowiednie części mózgu. Dzięki temu będzie można zastąpić te jego części, które z różnych powodów nie funkcjonują prawidłowo.

Oczywiście rodzi to pytania natury nie tylko medycznej, ale filozoficznej. Po pierwsze – czy każda część mózgu może zastąpić dowolną inną? Jeżeli tak, to w jakim stopniu? I w reszcie, czy po takim zabiegu pozostaniemy wciąż tą samą osobą, czy kimś zupełnie nowym, skoro używamy innych części mózgu niż do tej pory?

No cóż, na odpowiedzi będziemy musieli poczekać. Wiadomo, że Pentagon chce rozpocząć testy na zwierzętach w przeciągu czterech lat. Ale nadzieje pokładane w tej technologii są z pewnością olbrzymie. [Adam Frucci/giz, Danger Room]

podobne treści