wynalazkizdrowie

Palestyński stetoskop drukowany w 3D

Stetoskop to podstawowe narzędzie każdego lekarza. Cena profesjonalnego urządzenia waha się w przedziale od około stu złotych, do nawet tysiąca za stetoskopy kardiologiczne. I właśnie dlatego lekarze i hackerzy ze Strefy Gazy połączyli siły by stworzyć profesjonalny stetoskop, który za ułamek tej ceny można wydrukować w 3D.

Stetoskop ten powstał z inicjatywy Tareka Loubani, który postanowił wykorzystać możliwości, jakie daje technologia druku 3D, do tego, by tworzyć tanie urządzenia medyczne, które mogłyby bardzo przydać się w miejscach takich jak Strefa Gazy. Loubani, który sam jest lekarzem, w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od zaognienia konfliktu izraelsko-palestyńskiego, wielokrotnie musiał osłuchiwać pacjentów własnym uchem, ponieważ brakowało podstawowych urządzeń medycznych. Tak zrodził się pomysł projektu Glia, który stawia sobie na cel tworzenie tanich urządzeń medycznych open source. Jednym z pierwszych projektów stworzonych w jego ramach jest właśnie stetoskop, który przy pomocy technologii druku 3D można zbudować za 5 dolarów.

Nie wszystkie jego elementy można wydrukować, ale najważniejsza jego część, czyli głowica, powstaje w drukarce 3D. Koszt jednego wydruku to równowartość około 30 centów. Pozostałe elementy, takie jak na przykład dwukanałowy gumowy przewód należy kupić osobno, ale wszystkie części potrzebne do zmontowania stetoskopu kosztują około 5 dolarów. Najważniejsze, że nie jest to zabawka – to w pełni funkcjonalny stetoskop, który według testów przeprowadzonych przez projektantów, nie ustępuje niczym profesjonalnym urządzeniom z wyższej półki.

Drukowany w technice druku 3D stetoskop nie został jeszcze oceniony przez międzynarodową społeczność medyczną, ale Loubani ma nadzieję, że niezależne testy potwierdzą wyniki, jakie osiągnął jego zespół. Grupa Glia nie zamierza jednak bezczynnie na nie czekać i już pracuje nad otwartą wersją pulsoksymetru oraz elektrokardiografu.

Zdjęcie: Glia

podobne treści