news

Palantír Sarumana znaleziony w kosmosie

Widoczna na zdjęciu metalowa kula może być magicznym palantirem z Ortank (w Śródziemiu) lub oddalonym o 11 tysięcy lat świetlnych efektem świetlnym o nazwie ‚Mgławica Bańka’ (w konstelacji Kasjopei). Co brzmi bardziej prawdopodobnie?

Zjawisko odkryte 3 listopada 1787 roku przez Willema Herschela i skatalogowane jako NGC 7635, jest znane również jako ‚Mgławica Bańka’. Pomimo niewinnego wyglądu, w tym mającym średnicę 10 lat świetlnych bąblu zachodzą bardzo gwałtowne procesy. W górnej i znajdującej się po prawej stronie częściach palantiru widzimy gwiazdę typu O – kilkaset tysięcy razy jaśniejszą i około 45 razy cięższą od Słońca.

Średnica równa 10 latom świetlnym… Lecąc statkiem kosmicznym poruszającym się z prędkością niecałych 5000 kilometrów na godzinę, okrążylibyśmy ‚Mgławicę Bańki’ po około 217 tysiącach lat… [Jesus Diaz/giz, APOD]

podobne treści

  • tristisanima

    Pisze się Orthank.

  • Michał Szabłowski

    @tristisanima: a i owszem, ale nie po polsku

  • tristisanima

    Michał, z całym szacunkiem ale głupoty gadasz. Chcesz powiedzieć, że jesteś mądrzejszy od Marii Skibniewskiej, autorki uznanego za najlepsze, tłumaczenia Władcy Pierścieni? Poza tym jak napiszesz nazwę najsłynniejszej wieży w Paryżu? Wieża Ajfla? A siedzibę królowej angielskiej? Pałac Bakingam? A marka francuskiego samochodu to według siebie Reno? A tak dla ścisłości Orthank powinno się najbliżej wymawiać Orfank, tak więc i tu jest błąd.