gadżetywynalazki

Ozo, czyli Nokia wybiera się na podbój Hollywood

Kiedy Microsoft kupował oddział Nokii zajmujący się produkcją urządzeń mobilnych, fińska firma zapowiadała, że skupi się teraz na produkcji infrastruktury sieciowej, dostarczaniu map oraz „innych zaawansowanych technologiach”. Przez długi czas ta ostatnia działalność owiana była jednak tajemnicą. Dopiero wczoraj Nokia zaprezentowała Ozo, urządzenie, które ma zmienić oblicze przemysłu filmowego.

Podczas prezentacji przeznaczonej dla przedstawicieli przemysłu rozrywkowego, która odbyła się wczoraj w Los Angeles, fiński koncern zaprezentował urządzenie o nazwie Ozo – specjalistyczną kamerę przeznaczoną do nagrywania obrazu na potrzeby VR. Jak wynika z prezentacji, Nokia ma nadzieję, że urządzenie to, które jesienią ma trafić do pierwszych klientów, stanie się podstawowym narzędziem, dzięki któremu filmy nagrywane w tej technologii staną się czymś powszechnym.

I, trzeba przyznać, Ozo rzeczywiście ma pewne przewagi nad konkurencyjnymi rozwiązaniami. Przede wszystkim oprogramowanie nowej kamery Nokii pozwala na podgląd obrazu w miarę jak jest on nagrywany. A to nie jest wcale takie oczywiste i w pewien sposób łączy się z kolejną funkcjonalnością, której brak większości innych rozwiązań – Ozo pozwala bowiem na odtworzenie materiału praktycznie chwilę po tym jak został nagrany. Jest to o tyle rewolucyjne rozwiązanie, że większość obecnych zestawów do filmowania dookólnego wymaga często wielogodzinnego cyfrowego montażu obrazu z wielu kamer w jeden sferyczny obraz. Tymczasem Nokia chwali się, że w przypadku nagrań wykonanych w mniejszej rozdzielczości Ozo jest w stanie wyrenderować sferyczny obraz w ciągu kilku minut.

Kamerę Ozo można zamontować na zwykłym statywie, może ona też nagrywać w uniwersalnych formatach, a nagrania można obejrzeć zarówno za pomocą gogli takich jak Oculus Rift, ale też jako wideo 3D w przeglądarce, na przykład na YouTube. Przedstawiciele Nokii twierdzą, że głównym celem było stworzenie narzędzia, które wpisze się w ekosystem wykorzystywany do tworzenia nagrań, a nie przywiązanie twórców do konkretnego formatu plików.

Według Nokii wszystko to sprawia, że Ozo jest najbardziej zaawansowanym systemem do nagrywania filmów VR. I rzeczywiście, przypominające swoim wyglądem kroplę wody urządzenie z ośmioma obiektywami i ośmioma mikrofonami nagrywającymi dźwięk sferyczny rzeczywiście sprawia takie wrażenie. Ale Nokia nie jest jedyną firmą, która chce tworzyć narzędzia do nagrywania filmów w tej technologii. W kwietniu tego roku GoPro zapowiedziało, że zamierza zająć się tworzeniem sprzętu i oprogramowania do tworzenia sferycznych nagrań, podobne plany mają też Google i Samsung. Przyszłość pokaże, czy kamery do tworzenia filmów VR staną się kolejnym punktem zwrotnym w długiej historii fińskiej firmy., która zaczynała jako fabryka masy papierniczej.

podobne treści