ciekawostkinauka

Oto jak wyglądałaby Ziemia po roztopieniu się lodowców

 

Zastanawialiście się kiedyś jak zmieniłaby się nasza planeta, gdyby sprawdziły się straszliwe prognozy ekologów ostrzegających nas przed skutkami globalnego ocieplenia? Specjaliści z National Geographic postanowili odpowiedzieć nam na to pytanie i przygotowali zestaw map ukazujących możliwy wygląd Ziemi w wypadku nagłego podniesienia się poziomu mórz i oceanów.

Nie ma co ukrywać, że z naszego, dość egoistycznego punktu widzenia zdecydowanie najgorszą wiadomością jest fakt, iż skutki ewentualnej powodzi nie ominęłyby także naszego kraju. Pod wodą z całą pewnością znalazłyby się tereny nadmorskie, czyli spora część północnej i północno-zachodniej Polski (w tym także duży fragment Wielkopolski). Tak czy inaczej – to nie my bylibyśmy największymi poszkodowanymi. Najdotkliwsze straty poniosłyby – co łatwo wywnioskować z załączonych zdjęć – m.in. Belgia, Holandia, Wielka Brytania, Niemcy, Ukraina oraz kraje południowo-wschodniej Azji, na wybrzeżach których mieszkają dziś olbrzymie skupiska ludzi.

Nie przedłużając – zobaczcie sami (zdjęcia powinny rozwinąć się po kliknięciu. Więcej map znajdziecie na stronie National Geographic – link poniżej).

Źródło: Gizmodo / National Geographic (mapy)

 

podobne treści