naukanews

Oto, dlaczego Siri i inni asystenci przemawiają do nas kobiecym głosem

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego większość urządzeń elektronicznych przemawia do swoich właścicieli kobiecym głosem? Brandon Griggs z CNN znalazł kilka dobrych powodów, dla których tak się dzieje.

Badania przeprowadzone przez profesora Clifforda Nassa z Uniwersytetu w Stanford potwierdzają to, o czym wiemy od dawna, a mianowicie uważanie przez ludzi za milszy głos ten należący do kobiety, a nie mężczyzny. Naukowiec przytacza między innymi sytuację, w której znajdujące się w brzuchu mamy dziecko reaguje tylko na jej jej, a nie ojca dziecka lub innych kobiet głos.

Innym powodem, dla którego wolimy słuchać głosu kobiet potwierdza nasza historia. Tak, jak obecnie urządzenia nawigacyjne montowane w samochodach (lecz nie tylko) przemawiają do kierowcy kobiecym głosem, tak samo niegdyś, na przykład podczas drugiej wojny światowej lub w centralach telefonicznych, to właśnie ich miły, bezcielesny głos było słychać w radiu lub słuchawce telefonu.

Równie ciekawym przykładem potwierdzającym tezę Nassa są głosy maszyn w filmach science-fiction. Wystarczy sobie przypomnieć, czyj głos miały buntujące się komputery pokładowe statków oraz stacji kosmicznych. Głos HAL-a z „Odysei kosmicznej 2001” i tuzina innych maszyn musiał skutecznie odstraszyć producentów sprzętu elektronicznego przed zatrudnianiem mężczyzn do roli lektora. [CNN, Business Insider]

podobne treści

 • kormoran

  W nawigacji GPS TomTom uwielbiam głos Zygmunta Knapika.

  Głosy kobiet w TomTomie są badziewiaste.

  W filmach Sci-Fi są też negatywne głosy żeńskie komputerów np. w Resident Evil 1 zły komputer to kobieta.

 • takie-oo

  Zły komputer kobieta był także w Eagle Eye :)
  Btw, dziwnie napisany jest ten artykuł, jakby tłumaczony bez sprawdzenia :/

 • przemekno

  jeszcze w np. Ja Robot ;D

 • no

  Ale przecież Siri ma męski głos ! Wystarczy przełączyć.

 • Anonim

  A ja tam uwielbiam głos Hołowczyca w Automapie ;-)

 • wjk0321

  GLaDOS też była zła i miała kobiecy głos

 • DeathDay98

  @wjk0321: (spojler) GlaDOS to Caroline!!

 • kuba.krystek

  @DeathDay98 Caroline była sekretarką założyciela Aperture Science, Cave’a Johnsona. GLaDOS to tylko sztuczna inteligencja.