filmnews

Oscary 2015: Ida z Oscarem, Birdman najlepszym filmem roku

Dzisiejszej nocy odbyło się najważniejsze wydarzenie filmowe roku. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznała najbardziej pożądane statuetki. Nie mogło zabraknąć tańców, śpiewów i śmiechu, tym razem pod przewodnictwem komika Neila Patricka Harrisa. Jak zwykle, były i niespodzianki, i zwycięstwa murowanych faworytów do Oscara.

W Polsce powodem do dumy może być docenienie przez Akademię Idy. Film Pawła Pawlikowskiego został uznany najlepszym nieanglojęzycznym filmem 2014 roku. Po cztery nagrody zdobyły filmy Birdman i Grand Budapest Hotel. Okiem krytyków to właśnie stworzona przez Alejandro Inarritu komedia była najwspanialszą produkcją minionego roku. Wśród nominowanych najwięcej razy obrazów, żadnej ze statuetek nie zdobyły Foxcatcher, Mr. Turner, Tajemnice lasu  oraz Niezłomny. Pełna lista zwycięzców poniżej. Zdobywcy Oscarów zaznaczeni pogrubieniem:

Najlepszy film:

Snajper; Clint Eastwood, Robert Lorenz, Andrew Lazar, Bradley Cooper i Peter Morgan
Gra tajemnic, Nora Grossman, Ido Ostrowsky i Teddy Schwarzman
Birdman, Alejandro Inarritu, John Lesher i James Shotchdopole
Selma, Christian Colson, Oprah Winfrey, Dede Gardner i Jeremy Kleiner
Boyhood, Richard Linklater i Cathleen Sutherland
Teoria wszystkiego, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce i Anthony McCarten
Grand Budapest Hotel, Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales i Jeremy Dawson
Whiplash, Jason Blum, Helen Estabrook i David Lancaster

Najlepszy aktor pierwszoplanowy:

Steve Carell, Foxcatcher
Michael Keaton, Birdman
Bradley Cooper, Snajper
Eddie Redmayne, Teoria wszystkiego
Benedict Cumberbatch, Gra tajemnic

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa:

Marion Cotillard, Dwa dni, jedna noc
Rosamund Pike, Zaginiona dziewczyna
Felicity Jones, Teoria wszystkiego
Rese Witherspoon, Dzika droga
Juliane Moore, Motyl Still Alice

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Robert Duvall, Sędzia
Mark Ruffalo, Foxcatcher
Ethan Hawke, Boyhood
J. K. Simmons, Whiplash
Edward Norton, Birdman

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Patricia Arquette, Boyhood
Emma Stone, Birdman
Laura Dern, Dzika droga
Meryl Streep, Tajemnice lasu
Keira Knightley, Gra tajemnic

Najlepszy reżyser:

Alejandro Inarritu, Birdman
Richard Linklater, Boyhood
Bonnett Miller, Foxcatcher
Wes Anderson, Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum, Gra tajemnic

Najlepszy scenariusz oryginalny:

Birdman, Alejandro Inarritu, Nicolas Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. i Armando Bo
Boyhood, Richard Linklater
Foxcatcher, E. Max Frye i Dan Futterman
Grand Budapest Hotel, Wes Anderson i Hugo Guinness
Wolny strzelec, Dan Gilroy

Najlepszy scenariusz adaptowany:

Snajper, Jason Hall
Gra tajemnic, Graham Moore
Wada ukryta, Paul Thomas Anderson
Teoria wszystkiego, Anthony McCarten
Whiplash, Damien Chazelle

Najlepszy film nieanglojęzyczny:

Ida, Paweł Pawlikowski
Lewiatan, Andrey Zvyagnitsev
Mandarynki, Zaza Urushadze
Timbuktu, Abderrahmane Sissako
Dzikie historie, Damian Szifron

Najlepsze kostiumy:

Grand Budapest Hotel, Milena Canonero
Wada ukryta, Mark Bridges
Tajemnice lasu, Colleen Atwood
Czarownica, Anna B. Sheppard
Mr. Turner, Jacqueline Durran

Najlepsza charakteryzacja:

Bill Corso i Dennis Liddiard, Foxcatcher
Frances Hannon i Mark Coulier, Grand Budapest Hotel
Elizabeth Yianni-Georgiou i David White, Strażnicy Galaktyki

Najlepsza muzyka oryginalna:

Alexandre Desplat, Grand Budapest Hotel
Alexandre Desplat, Gra tajemnic
Hans Zimmer, Interstellar
Gary Yershon, Mr. Turner
Johann Johannsson, Teoria wszystkiego

Najlepsza piosenka:

LEGO PRZYGODA, „Everything is Awesome”, Shawn Patterson
Selma, „Glory”, John Stephens i Lonnie Lynn
Beyond the Lights, „Grateful”, Diane Warren
Glen Campbell… I’ll Be Me, „I’m Not Gonna Miss You”, Glen Campbell i Julian Raymond

Najlepsza scenografia:

Grand Budapest Hotel, Adam Stockhausen i Anna Pinnock
Gra tajemnic, Maria Djurkovic i Tatiana Macdonald
Interstellar, Nathan Crowley i Gary Fettis
Tajemnice lasu, Dennis Gassner i Anna Pinnock
Mr. Turner, Suzie Davies, Charlotte Watts

Najlepsze efekty specjalne:

Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz, Dan DeLeeuw, Russell Earl, Bryan Grill i Dan Sudick
Ewolucja planety małp, Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett i Erik Winquist
Strażnicy Galaktyki, Stephane Ceretti, Nicolas Aithadi, Jonathan Fawkner i Paul Corbould
Interstellar, Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter i Scott Fisher
X-Men: Przeszłość, która nadejdzie, Richard Stammers, Lou Pecora, Tim Crosbie i Cameron Waldbauer

Najlepsze zdjęcia:

Birdman, Emmanuel Lubezki
Grand Budapest Hotel, Robert Yeoman
Ida, Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski
Mr. Turner, Dick Pope
Niezłomny, Roger Deakins

Najlepszy pełnometrażowy film animowany:

Wielka Szóstka, Don Hall, Chris Williams i Roy Conli
Sekrety morza, Tomm Moore i Paul Young
Pudłaki, Anthony Stacchi, Graham Annable i Travis Knight
Kaguyahime no Monogatari, Isao Takahata i Yoshiaki Nishimura
Jak wytresować smoka 2, Dean DeBlois i Bonnie Arnold

Najlepszy dźwięk:

Birdman, Thomas Varga, Frank Montano i Jon Taylor
Niezłomny, Frank Montano, Jon Taylor i David Lee
Interstellar, Gregg Landaker, Gary Rizzo i Mark Weingarten
Snajper, John T. Reitz, Walt Martin i Gregg Rudloff
Whiplash, Ben Wilkins, Thomas Curley i Craig Mann

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski:

Aya, Oded Binnum i Mihal Brezis
Maślana lampa, Julien Feret i Wei Hu
Boogaloo and Graham, Ronan Blaney i Michael Lennox
Parvaneh, Stefan Eichenberger i Talkhon Hamzavi
Rozmowa, Mat Kirkby i James Lucas

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:

A Single Life Joris Oprins
Me and My Moulton, Torill Kove
The Bigger Picture, Daisy Jacobs i Chris Hees
The Dam Keeper, Robert Kondo i Daisuke Tsutsumi
Uczta, Kristina Reed i Patrick Osborne

Najlepszy montaż:

Snajper, Joel Cox i Gary D. Roach
Boyhood, Sandra Adair
Grand Budapest Hotel, Barney Pilling
Gra tajemnic, William Goldenberg
Whiplash, Tom Cross

Najlepszy montaż dźwięku:

Snajper, Alan Robert Murray i Bub Asman
Birdman, Martin Hernandez i Aaron Glascock
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii, Brent Burge i Jason Canovas
Interstellar, Richard King
Niezłomny, Becky Sullivan i Andrew DeCristofaro

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

Crisis Hotline: Veterans Press 1, Ellen Goosenberg Kent i Dana Perry
Joanna, Aneta Kopacz
Nasza klątwa, Tomasz Śliwiński i Maciej Ślesicki
La Parka, Gabriel Serra Arguello
White Earth, J. Christian Jensen

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny:

CitizenFour, Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy i Dirk Wilutzky
Szukając Vivian Maier, John Maloof i Charlie Siskel
Last Days in Vietnam, Rory Kennedy i Keven McAlester
Sól ziemi, Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado i David Rosier
Virunga, Orlando von Einsiedel i Joanna Natasegara


podobne treści