gryWiadomość główna

Orbis: garść informacji o nowej konsoli Sony

Choć Sony nie zapowie oficjalnie nowej odsłony swojej konsoli jeszcze przez długi czas, Kotaku weszło w posiadanie informacji, które maja dotyczyć następcy PS3.

Po pierwsze konsola nazywa się, a przynajmniej jej kryptonim roboczy brzmi, Orbis, a Sony planuje wypuścić ją w wakacje przyszłego roku.

Szczegółowe informacje pochodzą z wiarygodnego źródła, które nie jest upoważnione do wypowiadania się publicznie na temat nowej konsoli,  jednak już kilkakrotnie nieoficjalnie dzieliło się z nami informacjami. To czego się dowiedzieliśmy potwierdza wiadomości, które zebraliśmy i opublikowaliśmy w ostatnim czasie.

Rzecznik prasowy Sony odmówił komentowania tych informacji, przypominając, że spółka nie wypowiada się na temat „plotek i spekulacji”.

Nazwa

Słowo „Orbis” pochodzi z łaciny i oznacza krąg, koło albo orbitę. Nie wnosi to za dużo do sprawy, ale jeśli połączyć to z nazwą nowej przenośnej konsoli Sony otrzymamy Orbis Vita (właściwie po łacinie powinno być Orbis Vitae) co oznacza „Krąg życia”. Czy Vita będzie grała istotna rolę w użytkowaniu nowej generacji PlayStation? Możliwe!

Trochę za bardzo układa się to w całość, żeby miało się okazać, że Orbis to tylko kryptonim projektu. Jednak na 100% nie można być tego pewnym. Jeszcze trochę czasu upłynie zanim poznamy ostateczną nazwę konsoli.

Aktualna specyfikacja

Nasze źródło ujawniło kilka szczegółów dotyczących specyfikacji konsoli, jednak należy pamiętać, że do oficjalnej premiery jeszcze wszystko może się wydarzyć. Ale jeśli już teraz chcecie wiedzieć co przygotowują deweloperzy oto garść krzemowych kości:

O pierwszym z nich już słyszeliśmy, natomiast szczególnie interesujące jest GPU. Taką nazwę AMD nadało hi-endowym kartom graficznym, które mają ukazać się w tym roku. Jak podaje nasze źródło, GPU nowej konsoli będzie mogło obsługiwać gry w rozdzielczości 4096×2160 co daleko przekracza możliwości większości współczesnych zestawów HDTV. Będzie także potrafiło wyświetlać gry 3D w 1080p (PS3 potrafi obsłużyć 3D jedynie w 720p).

Przyszły rok

Nasze źródło twierdzi, że „wybrani deweloperzy” otrzymali pierwsze narzędzia programistyczne do projektowania aplikacji na tą platformę już od początku tego roku. Bardziej zaawansowana beta SDK zostanie wysłana do deweloperów pod koniec tego roku.

Taka ilość czasu powinna wystarczyć deweloperom by stworzyć gry na tą platformę do czasu jej oficjalnej premiery, która planowana jest na koniec roku 2013 roku. PS3 również miało swoją premierę (listopad 2006 w Ameryce Północnej i Japonii) przed sezonem świątecznych zakupów.

Pożegnanie z grami na PS3

Pamiętacie kontrowersje wokół kompatybilności gier z PS2 na PS3? Cóż, wygląda na to, że w przypadku Orbis historia się powtórzy Sony nie zamierza sobie zawracać głowy wsteczną kompatybilnością nowej konsoli.

Pożegnanie z używkami

Tak jak w przypadku nowego Xbox/Durango, z wielu źródeł słyszeliśmy już, że Orbis będzie miał wbudowany jakiś system zabezpieczeń przed czytaniem używanych gier. Nasze źródło wyjaśnia to w ten sposób: nowe gry będzie można kupić na dwa sposoby – na dysku Blu-Ray lub ściągnąć bezpośrednio z PSN. Jeśli zdecydujecie się na zakup płyty, tytuł trzeba będzie przypisać do danego konta w PSN i dopiero wtedy będzie można grać w dany tytuł, zapisać całość na twardym dysku lub zaznaczyć jako ściągnięte. Ściągnięte tytuły będzie można do woli zapisywać na dysku. Konsola nie będzie wymagała stałego dostępu do Internetu, jednak żeby rozpocząć zabawę z danym tytułem będzie on konieczny.

Jeśli postanowicie sprzedać płytę z daną grą, nabywca będzie miał ograniczone możliwości. Nasze źródła nie precyzują jak bardzo, ale możliwe, że używane gry będą ograniczone do darmowego triala lub innego rozwiązania, które zmusić ma klientów do zapłacenia za odblokowanie pełnej gry.

To wszystko co możemy powiedzieć na chwilę obecną. Pamiętajcie, żadna z przedstawionych tu informacji nie została potwierdzona a informacje, które wyciekły w marcu 2012 mogą być już nieaktualne w momencie premiery nowej konsoli. To co uzyskaliśmy to wgląd w stan prac nad nową konsolą Sony na dzień dzisiejszy. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie.

podobne treści