news

Oprogramowanie IBM wykryje potencjalnych przestępców

Technologia przewidywania, kto zamierza popełnić przestępstwo, znana z „Raportu mniejszości” przestanie być domeną filmów science-fiction. Co tam prawa człowieka! Wizja rodem z thrillera urzeczywistni się na Florydzie. 

Departament Przestępczości Nieletnich stanu Floryda zamierza korzystać ze specjalnego oprogramowania IBM, by przewidywać, który z nieletnich, jacy dopuścili się przestępstw i wykroczeń, prawdopodobnie popełni następne. Software IBM służy do określania prawdopodobieństwa wystąpienia zdarzenia, a celem projektu jest redukcja przestępczości w stanie, szczególnie statystyk recydywy. Młodociani zidentyfikowani przez system jako „ryzykowni” zostaną objęci programem nadzoru i reedukacji, który ma zapobiec popełnianiu przez nich dalszych wykroczeń.

85 tysięcy młodocianych mieszkańców Florydy ma co roku styczność z wymiarem sprawiedliwości w wyniku popełnienia różnych przestępstw, od używania niedozwolonych substancji po kradzież z włamaniem. Popełniają różne przewinienia  z różnych powodów i pochodzą z różnych rodzin, zatem postępowanie prewencyjne wymiaru sprawiedliwości wobec nich musi zostać zróżnicowane.

Deepak Advani, odpowiedzialny za to oprogramowanie w IBM, powiedział, że system dostarcza „wiarygodnych prognoz”, które umożliwiają władzom „podjęcie działań na czas”, by „zapobiec popełnieniu kolejnego przestępstwa”.

Wszystko pięknie, tylko poddawanie obywatela kraju demokratycznego środkom prewencji pod wpływem informacji z komputera stoi w jawnej sprzeczności z konstytucją USA oraz Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Można łatwo się przekonać, do czego takie pomysły prowadzą, oglądając film „Raport mniejszości”.

Ktoś mógłby powiedzieć, że środki zaradcze stosowane będą tylko w odniesieniu do osób, które już popełniły przestępstwo, więc wszystko gra. Poza tym, dzięki nowemu systemowi obywatele USA będą bezpieczniejsi. Doprawdy? Niby skąd to wiemy? Ludzkie zachowanie to nie wypadkowa rachunku prawdopodobieństwa. Nawet, jeśli system byłby dokładny w 99,99 procentach, pozostawiałby margines błędu, pozwalający ograniczyć wolność niewinnej osoby. Dziwne, że szefowie Departamentu Przestępczości nie słyszeli o czymś takim, jak domniemanie niewinności.

Powiecie, że przesadzam, że to tylko program nadzoru, że nie wsadzają przecież tych małolatów do pudła. Zgadzam się, niepokoi mnie jednak, co będzie potem. Jeśli zgodzimy się na ten system, jak będzie wyglądać następny?  IBM zdradził, że Ministerstwo Sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii już korzysta z ich softu. Kto będzie następny?

Cóż, IBM zainwestował aż 12 miliardów dolarów w opracowanie tego oprogramowania, więc nic dziwnego, że tak je promuje. Deepak Advani tak zachwala system:

Analiza przewidująca to złożone i dopracowane narzędzie, które umożliwia organizacjom rządowym poprawienie bezpieczeństwa publicznego przez identyfikację, przewidywanie, reagowanie i zapobieganie wykroczeniom. System umożliwia organom sprawiedliwości wykorzystanie dostępnych danych do wychwytywania prawidłowości, tworzenia prognoz i podejmowania działań niezbędnych do zapobieganie przestępczości i ochrony obywateli.

Przeszły was ciarki? Mnie także. Katalogowanie społeczeństwa do przegródek: „bezpieczny” i „potencjalnie niebezpieczny” na podstawie programu komputerowego to nie jest sposób na poprawianie naszego społeczeństwa. Do prosta droga do jego zagłady. [Yahoo!]

podobne treści

  • agarvaen

    Zobaczcie do czego prowadzi socjalizm, oni chcą zapobiegać, czyli każdy obywatel jest traktowany jako potencjalny przestępca, zaczipować inwigilować, nakazywać, zakazywać, ku chwale Związku Socjalistycznych Republik Unii Europejskiej

  • Anonim

    IBM ma już doświadczenie w takich akcjach…. w końcu to właśnie oni tworzyli dla Hitlera algorytmy do wykrywania żydów…….. ( http://www.wprost.pl/ar/9290/IBM-Holocaust/?I=951 ) ;)

  • kowales

    Chyba nie uczą się na przykładzie Wysp Brytyjskich gdzie inwigilacja jest obecna na każdym kroku (wszędzie kamery)… i co przynosi to coś dobrego? A może jedynie frustracje społeczeństwa?