newssmartfony

OnePlus 5 oszukuje w benchmarkach?

Wczoraj odbyła się premiera OnePlus 5, chińskiego „zabójcy topowych smartphone’ów”. Choć jest to niewątpliwie bardzo wydajne urządzenie, pojawiły się pierwsze rysy na tym wizerunku – OnePlus 5 może oszukiwać w benchmarkach.

A przynajmniej takie oskarżenia rzuca XDA Developers. Według serwisu, po wykryciu, że uruchomiona została aplikacja do testów, oprogramowanie OnePlus 5 podbija taktowanie czterech rdzeni Snapdragona 835. Są to cztery najsłabsze rdzenie, które taktowane są z częstotliwością 1,9 GHz. Jednocześnie na czas trwania testu wyłączany jest throttling, czyli termiczna ochrona procesora, co skutkuje tym, że po dłuższej sesji testów obudowa OnePlus 5 rozgrzewa się do ponad 50 stopni Celsjusza.

Takie zachowanie nie jest obserwowane we wszystkich testach wydajności, ale OnePlus zadbało, by na liście aplikacji „obsługiwanych” przez tę wątpliwą „funkcjonalność” znalazły się wszystkie popularne benchmarki czyli AntuTu, Androbench, Geekbench 4, GFXBench, Quadrant, Nenamark 2 czy Vellamo.

Producenci czasem stosują tego rodzaju wątpliwe metody, by ich urządzenia wypadły lepiej w popularnych testach. Na tego typu praktykach w przeszłości przyłapano już między innymi Samsunga, HTC czy Meizu. Szkoda, że najwyraźniej OnePlus, które zaprezentowało naprawdę mocne urządzenie, postanowiło po raz kolejny wejść na tę drogę.

podobne treści