wynalazki

Okulary AR dla pilotów samolotów pasażerskich

NASA opracowała okulary Augmented Reality, które mają pomóc pilotom samolotów pasażerskich w orientacji w przestrzeni podczas najtrudniejszych warunków pogodowych.

Okulary składają się z wyświetlacza HUD, pokazującego położenie lotniska, systemu wykrywającego ruchy głowy pilota oraz systemu przyjmującego komendy głosowe, dzięki czemu pilot nie będzie rozpraszał się podczas lądowania.

Okulary wyświetlają aktualizowany w czasie rzeczywistym trójwymiarowy widok lotniska przed jednym okiem pilota, dostosowując go do jego ruchów głowy. Dodatkowo wyświetlane są informacje na temat samego samolotu takie jak aktualna wysokość czy prędkość. Podobne rozwiązania stosowane były do tej pory w wojskowych myśliwcach, piloci samolotów pasażerskich musieli wszystkie dane sczytywać z instrumentów w kokpicie.

NASA aktualnie poszukuje przedsiębiorstwa, które zajęłoby się produkcją tych okularów. Choć zaprojektowano je z myślą o samolotach pasażerskich, NASA ma nadzieje, że technologia znajdzie także inne zastosowania, na przykład w samochodach osobowych, na budowach czy w kopalniach.

[NASA via Gizmag]

podobne treści