nauka

Oksfordzcy naukowcy rozstrzygną, czy Yeti istnieje

Nikt nie widział go na własne oczy, ale wszyscy słyszeli o jego istnieniu – z mitycznym Człowiekiem Śniegu jest trochę tak, jak z punktem G. Jako że tym drugim tematem naukowcy się już zajęli, pozostaje kwestia Yeti. Postanowili ją raz na zawsze rozstrzygnąć zoolodzy z Oksfordu.

We współpracy z Muzeum Zoologicznym w Lozannie, brytyjska uczelnia zbada dowody na istnienie Yeti. Osoby i instytucje będące w posiadaniu takowych dowodów proszone są o ich zgłaszanie razem z informacją, co to za przedmiot lub rodzaj danych, gdzie i kiedy został odnaleziony, itp. Właściciele najbardziej wiarygodnych próbek zostaną poproszeni o ich przesłanie, a naukowcy poddadzą owe ślady Yeti szczegółowej analizie, w szczególności badaniom DNA.

Jeśli projekt się powiedzie, dowiemy się, czy Człowiek Śniegu istnieje lub istniał, czy jest wytworem wyobraźni. Jak wyjaśnił Wired.co.uk Bryan Sykes z Oksfordu, teorie dotyczące Yeti wskazują, że może chodzić o przedstawicieli innych gatunków człowiekowatych lub o osobniki z gatunków naczelnych uważanych za wymarłe, a nawet o nieznane podgatunki niedźwiedzi. Dodaje:

Główny nurt nauki pozostaje nieprzekonany o wiarygodności świadectw o spotkaniach z Yeti, zarówno z uwagi na brak wiarygodnych dowodów, jak i z powodu dużej liczby zmyślonych opowieści. Jednak najnowsze osiągnięcia technologii badania materiału genetycznego dostarczają narzędzi do obiektywnego, jednoznacznego i wiarygodnego rozróżnienia gatunków. Możliwe, że analiza uważanych za niegodne uwagi naukowców próbek rzuci nowe światło na temat interakcji i migracji Neandertalczyków i innych wczesnych człowiekowatych.

Naukowcy podkreślają, że najmilej widziane są próbki włosów. [University of Oxford, Wired.co.uk, zdjęcie: Yogo/Shutterstock]

podobne treści