tablety

„Odporny na włamania” tablet z Rosji

Tablet z Rosji? Wiadomo, że musi być „naj”. Nie będzie on co prawda najszybszy, najtańszy czy najlepiej zaprojektowany, ale będzie za to najbezpieczniejszy.

Prawdziwy Car tablet, a właściwie Car Android, bo nie tyle o design czy podzespoły chodzi, a o mobilny system operacyjny, który będzie odporny na wszelkiego rodzaju przecieki. A przede wszystkim zabezpieczony przed przesyłaniem danych do Google. Pierwsza wersja tabletu o nazwie TabletA została zaprezentowana w piątek w Berlinie przez inżynierów z rosyjskiego Centralnego Instytutu Badań Naukowych. Do sprzedaży trafić ma on pod koniec tego roku w cenie około 15 000 rubli (ponad 1500 złotych). Głównymi odbiorcami tabletów mają być najwyżsi urzędnicy państwowi oraz oficerowie.

„Wersja wojskowa będzie wodoodporna i wstrząsoodporna,” mówił dyrektor produkcji Andrei Starikovsky. „Nasz system operacyjny ma wszystkie funkcjonalności Androida ale bez ukrytych procesów, które wysyłają prywatne dane użytkownika do centrali Google,” podkreślał podczas prezentacji.

Deweloperzy twierdzą, że prace nad systemem operacyjnym trwały pięć lat a zainteresowanie w Rosji takim systemem będzie całkiem spore – według nich Rosjanie (zwłaszcza ci z większymi pieniędzmi) nie mają zaufania do zabezpieczeń Google.

„Nie boją się, że Google albo rząd USA będzie kradł informacje. Boją się po prostu wszystkich wycieków,” powiedział agencji AFP menadżer projektu Dmitry Mikhailov. „Nie ma jeszcze takiego systemu operacyjnego na rynku. On jest odporny na włamania. (…) Mógłby być również stosowany w smartphonach,” mówił Mikhailov.

A Titanic był niezatapialny… Cóż, kwestią czasu jest aż ktoś złamie zabezpieczenia „rosyjskiego Androida„.

[Securityweek, RT]

podobne treści