newssztuka

Odkryto wczesną kopię Mona Lisy piękniejszą od oryginału

Konserwatorzy sztuki z madryckiego muzeum El Prado przywracają do
świetności renesansowy wizerunek kobiety, który bardzo przypomina słynną
Mona Lisę i pochodzi z pracowni Leonarda da Vinci. Kto jest jego
autorem?

Jak podaje the Guardian, portret najprawdopodobniej wyszedł spod pędzla ucznia Leonarda i stanowi kopię sławnego obrazu, który można oglądać w paryskim Luwrze.

Specjaliści uważają, że zaprezentowane dzieło jest najprawdopodobniej
najwcześniej wykonaną kopią Giocondy, więc pochodzi z pracowni Leonarda i
powstało wkrótce po namalowaniu oryginalnego dzieła lub nawet w tym
samym czasie.

Jednak dzięki temu, że nowo odnowione dzieło zostało niedawno poddane skrupulatnej konserwacji, prezentuje się lepiej od rzadko czyszczonej Mona Lisy. Daje też pojęcie o tym, jak słynna Gioconda mogła wyglądać wtedy, gdy została namalowana – obecny stan obrazu to tylko cień oryginalnego bogactwa kolorów.

Malunek przez długi czas był skrywany pod warstwą zanieczyszczeń, więc historycy sztuki nie byli świadomi istnienia tak doskonałej kopii. Ponadto domalowane później tło skrywało fakt, że na oryginalnym dziele tło wokół postaci kobiecej do złudzenia przypomina motywy spod pędzla Leonarda.

Prace nad doprowadzaniem portretu do jak najlepszego stanu trwają już od wielu miesięcy. Konserwacja sensacyjnego dzieła zakończy się w Hiszpanii w marcu, a potem portret znajdzie się na wystawie w Luwrze, gdzie na pewno stanie się wielką atrakcją. Będzie dostępny w Paryżu od 29 marca do 25 czerwca, być może zawiśnie na ekspozycji tuż obok Mona Lisy.

Obraz znalazł się w Hiszpanii w 1666 roku w królewskiej kolekcji dzieł sztuki. Z tego czasu pochodzi jedynie wiadomość, że został wykonany na początku XVI wieku, ale tożsamość autora pozostaje nieznana.

Wiadomo było, że chodzi o kopię portretu autorstwa Leonarda, lecz dopiero podczas konserwacji malunku dostrzeżono, że chodzi o najwcześniejszą kopię, zachwycającą kolorami i bogactwem detali w tle.

Ana González Mozo z Prado powiedziała na konferencji prasowej, że naukowcy skłaniają się ku dwóm hipotezom. Autorem obrazu mógł być kochanek Leonadra, Andrea Salai lub
Francesco Melzi.

Istnieje nawet prawdopodobieństwo, że gdy na desce o wymiarach 77 x 53
centymetrów powstawała Mona Lisa, obok uczeń malował kopię na desce mierzącej 76 x 57 cm. Dalsze badania kopii mogą dostarczyć więcej informacji o technologii powstawania oryginału. [The Guardian, the Arts Newspaper, El País, El Mundo, zdjęcie: Museo Nacional del Prado]

podobne treści

  • leitro

    Wygląda niczym próba ulepszenia , sfotoszopowania .

    Rzadko „cover” jest lepszy od oryginału

    Gizmodo to pudelek dla geeków