internetWiadomości promowane

NYT: Stuxnet powstał w rządowych laboratoriach

New York Times nie jest szczególnie łaskawy dla swojego własnego rządu. Wczoraj pojawił się materiał, który w szczegółach opisuje amerykańskie zaangażowanie w opracowanie wirusa znanego na świecie pod nazwą Stuxnet. Czemu jakoś nie jestem zdziwiony?

Cały program o kryptonimie Olympic Games rozpoczął się jeszcze w roku 2007 za administracji Busha. Po fiasku negocjacji na temat irańskiego programu atomowego w 2006 roku, National Security Agency rozpoczęła współpracę z Siłami Obronnymi Izraela, której efektem miało być oprogramowanie zdolne do zdalnego niszczenia wirówek do wzbogacania uranu w taki sposób, by wyglądało to na awarię.

W tym celu w amerykańskich laboratoriach powstała wirtualna replika ośrodka wzbogacania uranu w Natanz. Wymagało to wprowadzenia do irańskich systemów informatycznych programu szpiegującego, który przez dłuższy czas zbierał potajemnie informacje na ich temat. Na podstawie wszystkich dostępnych danych, amerykanie odtworzyli systemy informatyczne ośrodka, by na swojej kopii ćwiczyć ataki. Ataki przeprowadzane były przy pomocy oprogramowania, które musiało znaleźć się w komputerach sterujących pracą wirówek do wzbogacania uranu. W 2008 roku w Natanz zaczęły się pierwsze awarie wirówek. Awarie zaprojektowano w ten sposób, by ich przebieg przypominał zwyczajne drobne awarie mechaniczne. Wirówki zaczęły się więc zacinać, przegrzewać, w kilku przypadkach podobno nawet wybuchły.

Pomimo zmiany administracji w Białym Domu, program Olympic Games trwał nadal. W 2010 roku wojskowi informatycy z NSA oraz z izraelskiej tajnej jednostki 8200 postanowili zwiększyć skalę ataków, które do tej pory były uznawane przez irańskich naukowców za zwykłe wypadki. Amerykanie zaatakowali więc na szeroką skalę, uszkadzając najważniejszą instalację do wzbogacania uranu na terenie ośrodka Natanz, która składała się z blisko 1000 wirówek. Atak się powiódł, jednak latem 2010 roku, na skutek błędu w kodzie, wirus skopiował się na laptopa jednego z irańskich naukowców. Kiedy tylko wirus miał taką możliwość wydostał się do Sieci i zaczął replikować. Kilka tygodni później pojawiły się pierwsze publikacje na temat złośliwego oprogramowania, które otrzymało nazwę Stuxnet.

Według szacunków USA, ataki na irańskie instalacje atomowe opóźniły rozwój programu atomowego tego kraju na co najmniej 1,5 – 2 lat. Iran jednak się nie poddaje a New York Times donosi, że w wysiłkach nie ustają również Stany i Izrael. Na razie można tylko spekulować na temat tego czy Duqu jest kolejnym tworem rządowych informatyków.

[New York Times]

podobne treści