biznesnewsportale społecznościowe

NYT: By przypodobać się Chinom, Facebook opracowuje narzędzie cenzury

Jeśli trzeba byłoby opisać stosunki pomiędzy Facebookiem a Chinami, określenie „to skomplikowane” byłoby jak najbardziej na miejscu. Pomimo tego, że sieć społecznościowa została w ChRL zablokowana już w 2009 roku, Mark Zuckerberg nie szczędzi wysiłków, by przed komunistycznymi władzami chińskimi pokazać się z jak najlepszej strony – pojawia się w Pekinie, zaczął uczyć się mandaryńskiego, a ostatnio nawet jego firma zaczęła pracować nad specjalnym narzędziem do cenzurowania treści.

Przynajmniej tak wynika z ustaleń The New York Timesa, którego dziennikarze dotarli do trzech byłych lub obecnych pracowników sieci społecznościowej, którzy chcieli pozostać anonimowi. Według nich Facebook w tajemnicy pracuje nad oprogramowaniem, które ma służyć do cenzurowania treści w poszczególnych regionach geograficznych. Celem jest oczywiście przypodobanie się władzom ChRL w nadziei na szansę powrotu na tamtejszy rynek.

Opracowywane w tajemnicy oprogramowanie ma działać inaczej funkcjonujące dziś na Facebooku narzędzia. Zamiast, tak jak obecnie, usuwać opublikowane już treści, które mogą być niezgodne z prawem danego państwa lub naruszają słynne już „standardy społeczności”, nowe narzędzie ma zapobiegać pojawianiu się konkretnych treści na osi czasu potencjalnych chińskich użytkowników. Mało tego, Facebook nie zamierza samemu decydować o tym, które treści będą cenzurowane w ten sposób, a które nie – częścią nowego systemu ma być swego rodzaju panel administracyjny, do którego dostęp otrzyma zewnętrzna, najprawdopodobniej chińska, firma. Z poziomu tego specjalnego panelu będzie można monitorować popularność danego tematu na danym obszarze i zdecydować o jego wyciszeniu.

Jak donosi The New York Times, niektórzy pracownicy sieci społecznościowej, w geście protestu przeciwko rozwojowi tego typu oprogramowania, postanowili odejść z pracy, pomimo tego, że na razie nie jest pewne, czy zostanie ono kiedykolwiek wdrożone. Ani tym bardziej, czy spodoba się ono władzom ChRL do tego stopnia, by zdecydowały się one ponownie wpuścić sieć społecznościową na tamtejszy rynek.

Zdjęcie: Flickr/Crunchies2009

podobne treści