naukanewsWiadomość główna

NSA chce zbudować własny komputer kwantowy

Wygląda na to, że nie wszystkie działania NSA zmierzają do inwigilacji. Przynajmniej nie bezpośrednio. Jak donosi The Washington Post, agencja chce opracować własny komputer kwantowy.

Po pierwszym zdziwieniu następuje jednak otrzeźwienie – „kryptologicznie użyteczny komputer kwantowy” służyć miałby do łamania najtrudniejszych szyfrów w ramach projektu „Penetrating Hard Targets”. Taka bomba kryptologiczna XXI wieku. Na projekt, którego częścią są teoretyczne prace nad takim komputerem, przeznaczono do tej pory 79,7 miliona dolarów, a duża część prac prowadzona jest w w laboratoriach University of Maryland. Niestety, nie wiadomo, jak daleko naukowcy agencji posunęli się w swoich badaniach, ale podobno NSA uważa, że idzie łeb w łeb z laboratoriami finansowanymi przez UE czy rząd Szwajcarii.

NSA chce zbudować komputer kwantowy nie tylko dlatego, że teoretycznie byłby on w stanie łamać szyfry dużo szybciej niż konwencjonalne maszyny, ale także dlatego, że agencja obawia się, że ktoś inny pierwszy zbuduje kryptologiczny komputer kwantowy. A coś takiego dramatycznie zmieniłoby możliwości w zakresie zarówno ochrony tajemnic USA, jak i możliwości śledzenia komunikacji innych rządów i firm. Mamy więc w sumie do czynienia ze specyficznym wyścigiem zbrojeń.

NSA nie ściga się jednak tylko z badaczami finansowanymi przez rządy innych krajów. Już w 2009 roku kanadyjska firma D-Wave Systems pochwaliła się, że udało się jej stworzyć komputer kwantowy. Maszyny takie aktualnie kosztują miliony, ale Kanadyjczycy i tak szybko znaleźli na nie klientów. Ich komputery kupione zostały na przykład przez Lockheeda Martona czy przez Google. Jednak komputery kwantowe D-Wave Systems nie nadają się do łamania szyfrów.

Według ujawnionych dokumentów, NSA nie rozpoczęła jeszcze budowy „kryptologicznie użytecznego komputera kwantowego”, agencja na razie finansuje badania z zakresu fizyki kwantowej, które mają odpowiedzieć na pytanie czy, i w jaki sposób, w będzie można zbudować takie urządzenie w przyszłości. A kiedy to już się stanie, żadne ze stosowanych obecnie zabezpieczeń nie będzie przeszkodą dla NSA.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści