news

Nowy wtrysk paliwa zmniejszy jego zużycie nawet o 50%

Dziś najbardziej wydajne samochody hybrydowe są w stanie przejechać 100 km na niecałych 5 litrach paliwa. Ale nowy wynalazek o nazwie „zapłon okołodźwiękowy” ma przebić wszystko, co do tej pory widzieliście. To całkowicie nowatorska wizja silnika, który ma wyciągać nawet 3,6 litra/100 km.

Nowy silnik używa paliwa w stanie nadkrytycznym, czyli o takich wartościach temperatury i ciśnienia, że zanika różnica między stanem ciekłym i gazowym. Taki płyn jest mieszany z powietrzem przed wprowadzeniem do cylindra (jak w gaźnikowych silnikach benzynowych), ale zapłon nie wymaga iskry – zachodzi wyłącznie w wyniku sprężania (jak w silnikach Diesla). Układ, połączony z odpowiednią kontrolą przez komputer, staje się bardzo, bardzo wydajny.

Twórcy liczą, że nowa technologia zawita do samochodów w 2014 roku. I może oznaczać sporą konkurencją dla samochodów hybrydowych. [PhysOrg]

podobne treści

  • Anonim

    w końcu ktoś rozpoczął działać nad silnikiem, dzisiejsze silniki z tego co mi się wydaje wykorzystują tylko 20 coś procent paliwa. Pewnie i tak koncerny paliwowe zablokują ten projekt i już nigdy o nim nie usłyszymy.:(

  • sebek.b

    nie sadze sadze raczej ze dzieki temu ropy wystarczy nam o wiele wiele duzej!! a ja i tak bede lubial muscle car xP choc nigdy go sobie nie kupie.