news

Nowy trojan żąda okupu, inaczej ujawni twoje sekrety

Ściągasz jakikolwiek plik, a na ekranie widzisz ostrzeżenie: jeśli nie wpłacisz 50 złotych okupu, wirus opublikuje historię przeglądania na twoim komputerze i wszyscy dowiedzą się, czy wolisz blondynki, brunetki, czy rude. Na szczęście jeszcze nie w Polsce.

Na Japończyków padł blady strach po wiadomości, że serwis Winni, służący do wymiany plików i używany przez 200 milionów ludzi, rozpowszechnia wirusa Kenzero. Celem ataku stają się głównie osoby ściągające nielegalne kopie gier z gatunku Hentai, czyli nafaszerowanej erotyką Mangi. Podobno trojan zainfekował już 5500 komputerów, w tym jeden należący do dyrektora szkoły!

Kenzero podszywa się pod ekran służący do instalacji gry i prosi użytkownika o podanie danych osobowych. Następnie kopiuje ekrany z przeglądanych przez daną osobę stron i publikuje w Internecie. Następnie domaga się przelania na konto twórców wirusa 1500 jenów (ok. 46 złotych) jako warunek usunięcia strony. Nazywa to „rekompensatą za naruszenie praw autorskich”. Odbiorca płatności to tajemnicza „organizacja ochrony praw autorskich” czyli szantażyści.

Jeśli ściągaliście z sieci gry Hentai, usuńcie je jak najprędzej. Chyba, że mieliście nudne życie i chcecie wreszcie dorobić się ciekawej reputacji. [Kyle VanHemert/giz, BBC]

podobne treści

 • eustachy.kapusta

  Eh tu widzę panowie sięnie postarali z tłumaczeniem a także więdzą na opisany tu temat (kopia artykułu z .com wersji). Po pierwsze Winni – tu błąd osób z BBC – sieć ta nazywa się Winny = http://en.wikipedia.org/wiki/Winny, i to nie jest żaden serwis wymiany plików a sieć jak ed2k, teraz już praktycznie nieużywany ze względu na to, że winny nie jest już rozwijane a jego miejsce zajęło Share (następca) lub Perfect Dark (z własną siecią o nazwie Unity).
  No a gry Hentaii to eroge i to nie jest nafaszerowana erotyką manga tylko manga z aktualną pornografią, w Japonii nie nazywa się erotycznej tylko mangi mianem hentaii. Poza tym w oryginalnym newsie BBC mówiono o anime a nie mandze tak btw.

  A co do Waszego komentarza o eroge, że powinni polscy użytkownicy je usunąć to troche śmieszne bo w Polsce praktycznie niemożliwe jest używanie wymienionych przezemnie wyżej programów ze względu na to, że w porównaniu z Japonią mamy śmiesznie słaby internet i po prostu nie wyrobilibyśmy się z ich obsługą.

  Eustachy

 • Anna Piwnicka

  Dzięki za info.