biznessmartfonyWiadomość główna

Nowy iPhone z LTE? Samsung będzie zachwycony

Zaprezentowany w marcu nowy iPad był pierwszym urządzeniem Apple, które wspierało technologię LTE. Jednak w wykonaniu Apple działa ona dobrze jedynie w USA i Kanadzie. Pojawiające się tu i ówdzie pogłoski o tym, że nowy iPhone również będzie wspierać ten standard, największą radość budzą w… Samsungu.

LTE (Long Term Evolution) to standard przesyłu danych, który ma zwiększyć możliwości telefonii komórkowej poprzez zwiększenie prędkości przesyłu danych i zmniejszenie opóźnień. W Polsce oferowane jest przez Plusa i Cyfrowy Polsat. Analitycy spodziewają się, że najnowszy iPhone również będzie wspierał tą technologię, a „dobrze poinformowane źródła” WSJ twierdzą, że tym razem LTE Apple działać będzie w większości sieci Ameryki Północnej, Europy i Azji.

Sam standard rozwijany jest przez konsorcjum 3GPP, jednak patenty na techniczne wprowadzenie tych rozwiązań w życie posiadane są przez wiele korporacji. Najwięcej, bo 18,9% należy do Nokii, na drugim miejscu znajduje się Qualcomm, który posiada 12,5% patentów. Samsung posada 12,2% patentów na technologię TLE i zamierza z tego skorzystać, by popsuć szyki amerykańskiemu konkurentowi.

Jeszcze w sierpniu przedstawiciele koreańskiego giganta potwierdzili dziennikowi Korea Times, że „natychmiast pozwą Apple, jeśli wypuści ono nowe urządzenia wykorzystujące technologię Long Term Evolution (LTE) mobile technology.”

Choć wiadomo, że niepraktycznym byłoby budowanie urządzenia, które wspierałoby standard dla wszystkich 36 częstotliwości obsługiwanych przez LTE na świecie, Apple nie może sobie pozwolić na to by pozostać w tyle za konkurencją. A Samsung już zaciera rączki, licząc na małą zemstę.

[WSJ]

podobne treści