grynews

Nostalgiczne krajobrazy w HTML5 jak z oldskulowej gry

8-bitowe animacje w HTML5 przywodzą na myśl stare czasy. Czy nie byłoby warto zrobić z nich gry?

Zimowy las, katedra na bagnach, górski potok, nawiedzony zamek, wodospad w dżungli – to tylko kilka z 36 scen, które trzeba zobaczyć na tej stronie. Na niej zobaczycie też lepiej prawdziwą pikselozę animacji. Obrazy wykonał Mark Ferrari, a animacją w HTML5 zajął się Joseph Huckaby. [Jesus Diaz/giz, Effectgames]

podobne treści

 • sfds

  zupełnie nie rozumiem czym tu się podniecać… takie coś można w gifie animowanym zrobić bez linijki kodu

 • a

  @sfds
  Żeby zrozumieć tego typu sentyment musiałbyś mieć więcej niż 12 lat.. ;)

 • Anonim

  @sfds:
  – tak ale taki wieloklatkowy gif będzie ważył całkiem sporo, te obrazki wykonano przesuwaniem kolorów w palecie – jedna klatka obrazka i parę linijek kodu.
  Polecam odwiedzenie oryginalnej strony źródłowej i pobawienie się interaktywnymi opcjami. Mnie jako grafika sama technologia wykonania tych obrazków powala na glebę, wykonanie animowanego padającego deszczu za pomocą przesuwania kilku kolorów w palecie resetuje mi mózg :)

 • krzychos7

  Genialne :), naprawdę robi wrażenie. Zarazem pod względem artystycznym jak i technicznym.
  Osoby takie jak @sfds nie pojmują tego niezależnie od wieku gdyż są zwykłymi użytkownikami komputera którzy nie mają pojęcia ani o historii komputerów ani o technicznych sprawach, dla nich programy tak jak dla amerykańskich dzieci mleko biorą się z supermarketu zaś krowa lub programista to pojęcia abstrakcyjne.
  Tu jest „pikseloza” oraz uproszczenie palety celowo by łatwiej było dostrzec techniczną stronę a zarazem jest to nawiązanie sentymentalne. Przy milionach kolorów tą techniką można osiągnąć jeszcze lepsze efekty gdyż można używać bardzo zbliżonych (dla ludzkiego oka nie zauważalnych różnic) kolorów i na z pozoru jednym kolorze robić różne animacje. Zaś taka metoda po pierwsze bardzo przyspiesza ładowanie (gdyż jest tylko jedna grafika (jedna klatka animacji) oraz garstka linijek kodu które bardzo mało zajmują. A zarazem przyspiesza samą animacje gdyż jest nie wiele do obliczania dla procesora.
  Zaś w dodatku zrobienie takich grafik to wielka sztuka dużo większa niż robienie fotorealistycznych obrazków w Photoshopie gdyż tu musisz pikselami operować i mieć większą wyobraźnie.

 • aa

  Coś pięknego, przyglądając się tej wspaniałej grafice odnoszę wrażenie, że
  porusza moją wyobraźnię bardziej niż
  nawet najbardziej dopracowane współczesne fajerwerki graficzne.
  Naprawdę byłaby szkoda gdyby nie zrobili z tego gry.