biznes

Nokia przejmuje Alcatel-Lucent

Choć Nokia sprzedała Microsoftowi swój oddział odpowiedzialny za rozwój elektroniki konsumenckiej, fińska firma nie przestała działać. Dziś ogłosiła, że za 15,6 miliarda euro zamierza przejąć Alcatel-Lucent.

Ruch ten ma znacząco zwiększyć możliwości na nowym głównym teatrze działań Nokii, która po restrukturyzacji chce zajmować się przede wszystkim sprzętem sieciowym i konkurować z Ericssonem, liderem tego rynku. Nokia i Alcatel-Lucent mają nadzieję, że operacja przejęcia zakończy się w pierwszej połowie 2016 roku.

Sprzęt produkowany dotychczas przez Alcatel-Lucent będzie sprzedawany pod marką Nokia, ale przejmowany dział badań i rozwoju zachowa swoją dotychczasową nazwę Alcatel-Lucent Bell Labs.

„Połączone siły obu firm będą miały unikalną pozycję, którą zamierzamy wykorzystać do tego by zapewnić płynną komunikację ludziom i urządzeniom, gdziekolwiek by się znajdują,” czytamy w oświadczeniu jakie pojawiło się dziś na stronach Nokii. „Ten fundament jest niezbędny do tego, by umożliwić kolejną falę innowacji technologicznych, do których zaliczamy innymi „Internet of Things” czy migrację w chmurę. Połączone siły 40 tysięcy pracowników działu badań i rozwoju oraz budżet 4,7 miliardów euro (2014 rok) sprawią, że połączone firmy będą mogły w znaczący sposób przyspieszyć rozwój technologii jutra takich jak 5G, programowalnych sieci komputerowych, chmury, analityki, sensorów oraz technologii obrazowania.”

Zdjęcie: Flickr/Cyberslayer

podobne treści