biznes

Nokia (powoli) odbija się od dna

Początek roku to czas podsumowań, podczas którego duże spółki chwalą się swoimi wynikami finansowymi za ostatni kwartał minionego roku. Mieliśmy już więc na przykład rekordowe wyniki Apple, ale okazuje się, że nie tylko Apple radzi sobie całkiem nieźle – skazywana już przez niektórych na śmierć Nokia, pierwszy raz od dziewięciu miesięcy, może pochwalić się zyskami.

Wygląda na to, że restrukturyzacja i mocne postawienie na kartę o nazwie Windows Phone wreszcie zaczynają przynosić upragnione efekty. W czwartym kwartale ubiegłego roku Nokia może pochwalić się sprzedażą na poziomie 8,041 miliarda Euro, co przełożyło się na 439 miliona Euro zysków z działalności operacyjnej. W porównaniu do strat z poprzedniego kwartału, które wyniosły 576 milionów Euro jest to nadal niewiele, ale możliwe że jest to pierwsza oznaka tego, że fińska firma odbija się od dna.

W ciągu minionych trzech miesięcy Nokia sprzedała 15,9 milionów smartphone’ów, z czego 4,4 miliona przypadło na smartphone’y z serii Lumia. Pozostałą sprzedaż smartphone’w stanowiły praktycznie tylko urządzenia z serii Asha. Urządzeń z Symbianem sprzedano jedynie 2,2 miliona.

W porównaniu do poprzedniego kwartału sprzedaż smartphone’ów Nokii zmniejszyła się o 4 miliony sztuk, ale jak widać, sprzedano więcej urządzeń o wyższej wartości. Niestety dla Finów, Amerykanie wciąż nie pokochali Lumii – sprzedaż urządzeń z tej serii w USA wzrosła co prawda ponad dwukrotnie, ale nadal na ten bardzo istotny rynek przypada „tylko” 700 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Jeśli chodzi o telefony, Nokia sprzedała ich 79,6 miliona sztuk, czyli o 4 procent więcej niż w poprzednim kwartale.

Co ciekawe wygląda na to, że Microsoft zacznie odbierać od Nokii płatności licencyjne za Windows Phone. Redmond co prawda już wcześniej kasował Nokię za korzystanie z ich systemu operacyjnego, jednak jednocześnie przekazywał fińskiej firmie „dotacje na wsparcie platformy”, które wynosiły do tej pory 250 milionów dolarów co kwartał. Generalnie do tej pory Nokia otrzymywała więcej niż płaciła. Teraz dobre dni dla Nokii się skończyły a jej przedstawiciele liczą się z tym, że trzeba będzie powoli zacząć spłacać zobowiązania wobec Microsoftu.

Oby tylko nie przeszkodziło to Nokii w stawaniu na nogi.

[Zdjęcie: Flickr/the_gman]

podobne treści