newssmartfonyWiadomość główna

Nokia Normandy: Nokia z Androidem jednak powstanie?

Informacje o tym, że Nokia interesuje się Androidem pojawiały się już od jakiegoś czasu. Jednak po ogłoszeniu tego, że dział urządzeń mobilnych Nokii zostanie przejęty przez Microsoft, dość prawdopodobne wydawało się, że istniejące prototypy urządzeń z systemem operacyjnym Google nigdy nie staną się produktami. Okazuje się jednak, że nie do końca musi być to prawdą.

Pod koniec ubiegłego miesiąca niezawodny @evleaks opublikował zdjęcia smartphone’a Nokii o nazwie kodowej Normandy. Wtedy sprawa przeszła bez większego echa, głównie dlatego, że nie wiadomo było nic więcej na temat urządzenia, a wizualnie nie różniło się ono zbytnio od tego, do czego przyzwyczaił nas w ostatnich latach fiński producent. Teraz jednak fala spekulacji na jego temat przybrała – według portalu The Verge, Nokia Normandy ma być niskobudżetowym urządzeniem z Androidem na pokładzie.

Pomimo tego, że transakcja przejęcia znacznej części dzisiejszej Nokii przez Microsoft ma zostać zamknięta na początku przyszłego roku, fińska firma pracuje nad projektem Normandy, który ma zastąpić w jej ofercie telefony z serii Asha. Zamiast jednak instalować na tych urządzeniach zwykłego Androida, Nokia zamierza podobno pójść w ślady Amazonu i zainstalować na nich zmodyfikowaną przez siebie wersję systemu operacyjnego, która po aplikacje odsyłać będzie przyszłych użytkowników nie do Google Play, a do sklepu z aplikacjami przygotowanego przez Finów. Miejsce usług oferowanych standardowo w Androidzie przez Google, zastąpić mogą usługi Microsoftu.

Pracownicy Nokii, którzy zdecydowali się opowiedzieć portalowi o projekcie, twierdzą, że prace nad tym, by Nokia Normandy ujrzała światło dzienne w przyszłym roku „trwają pełną parą”, pomimo planowanego przejęcia. Niestety nie wiadomo, czy prace te są w jakiś sposób uzgodnione z Microsoftem, który mógłby wykorzystać Normandy do przyciągnięcia nowych użytkowników do swoich usług, czy prowadzone są na przekór przyszłemu właścicielowi, który, gdy tylko będzie mógł, wstrzyma je definitywnie. Miejmy nadzieję, że Normandy jednak pojawi się kiedyś w sklepach – na pewno byłoby to bardzo interesujące urządzenie.

Zdjęcie: @evleaks

podobne treści