smartfonyWiadomości promowane

Nokia 808 PureView – telefon z aparatem 41 megapikseli

To nie jest literówka, Nokia naprawdę ogłosiła dziś telefon Nokia 808 PureView, który będzie miał taki aparat. Za optykę odpowiedzialne będą naturalnie soczewki Carl Zeiss.

Ale jakość zdjęcia nie zależy od samej optyki czy rozdzielczości matrycy. Nokia wspomina o funkcji „over-sampling„, która ma w jakiś sposób grupować piksele po siedem, a GPU dopiero takie coś ma przetwarzać z szybkością miliarda sztuk na sekundę. Ma to pozwolić na uzyskanie wyjątkowo ostrych zdjęć przy mniejszej rozdzielczości oraz pozwoli wybierać czy chcemy zrobić zdjęcie 5, 8 czy 41 megapikseli. Dzięki temu także trzykrotny zoom cyfrowy w przypadku zdjęć, oraz czterokrotny zoom w przypadku nagrywania filmów, ma być całkowicie bezstratny.

W sumie dobrze, bo jeśli zdjęcia mają mieć rozdzielczość 7728 x 5354 w formacie 16:9 lub 7152 x 5368 w formacie 4:3, trzeba by zaopatrzyć się w całkiem sporą ilość kart pamięci.

Nokia 808 PureView jest także pierwszym telefonem Nokii, który nagrywa dźwięk w HD oraz obsługuje Dolby Digital Plus. Niektóre rzeczy się jednak nie zmieniają – Nokia PureView działa na Symbianie.

Telefon do sprzedaży wejdzie w maju i kosztować będzie 450 Euro.

[Nokia]

podobne treści

  • Twkwas

    Poczekamy-zobaczymy. Z kilku pikseli można zrobić jeden, gorzej w drugą stronę. Marketingowo jednak to taki shocker, który sprawi że telefon będzie znany – to pewnie ważniejsze niż sama ilość punktów na matrycy  ;)

  • Ciekawe

    W nowym aparacie Canon EOS-1D X, który kosztuje 6300 Euro jest matryca 18,1 megapiksela.