wynalazki

Nixie zwycięzcą Intel Make It Wearable

Podczas tegorocznych targów CES Intel zainicjował globalny konkurs Make It Werable, w ramach którego uczestnicy mieli znaleźć innowacyjne i nadające się do założenia na użytkownika urządzenia wykorzystujące rozwiązania opracowane przez amerykańską firmę, ze szczególnym uwzględnieniem miniaturowej platformy Intel Edison. Niedawno poznaliśmy zwycięzców konkursu.

We wrześniu opisywaliśmy Nixie, jeden z najbardziej interesujących projektów, który został stworzony w ramach konkursu Make It Werable. Pomysł latającego osobistego fotografa przypadł do gustu jury do tego stopnia, że to właśnie do twórców tego projektu trafi główna nagroda w wysokości 500 tysięcy dolarów. Ma ona zostać wykorzystana na dalsze prace rozwojowe nad latającą kamerką, która, kiedy nie jest używana, zamienia się w bransoletkę. Ostatecznym celem jest oczywiście wprowadzenie Nixie na rynek.

Kolejne miejsce zajęła firma Open Bionics, która zajmuje się projektowaniem i produkcją bionicznych protez dłoni. Dzięki możliwościom, jakie daje technologia druku 3D, firma chce obniżyć cenę tego typu urządzeń z kilkunastu tysięcy dolarów, do około tysiąca. W projekcie, który ostatecznie zajął drugie miejsce Edison odpowiada za kontrolę nad urządzeniem i przetwarzanie sygnałów trafiających do protezy.

Trzecie miejsce zajął zespół odpowiedzialny za przygotowanie rękawicy ProGlove, która wyposażona jest w zestaw czujników i narzędzi przydatnych na przykład podczas pracy przy taśmie montażowej. Zespół na nadzieję, że dzięki integracji czujników właśnie w rękawicy, będzie można ułatwić pracę i sprawić, by stała się ona bezpieczniejsza. A to z kolei miałoby się przełożyć na to, że ProGlove zainteresuje się przemysł.

Do finału konkursu zakwalifikowały się także między innymi bransoletka, za pomocą której można regulować temperaturę, system monitorowania ciąży o nazwie BabyGuard czy Snowcookie, zaprojektowane w Polsce urządzenie, którego zadaniem jest monitorowanie techniki jazdy na nartach. Cała dziesiątka finalistów otrzyma 50 tysięcy dolarów na rozwój swoich projektów.

podobne treści