news

Nieznane zdjęcia wodospadu Niagara bez wody

Na kilka miesięcy 1969 roku potężny wodospad zamienił się w strumyczek. Dlaczego tak się stało? Za sprawą człowieka, który chciał sobie zapewnić bezpieczeństwo.

Aby uzmysłowić sobie, ja potężna jest Niagara, wystarczy wiedzieć, że co minutę w wodospadzie przepływa 170 tysięcy metrów sześciennych wody. Taka masa może łatwo zamienić się w niszczycielski żywioł, jeśli napotka na drodze przeszkodę.

W 1965 roku „Niagara Falls Gazette” napisała o zagrożeniu powodzią, wynikającym z nagromadzonych na spodzie wodospadu odłamków skalnych, które nagromadziły się tam głównie podczas dwóch wielkich osunięć mas skalnych w 1931 i 1954 roku.

Po kilku latach podejmowana decyzji inżynierowie z wojska dostali zadanie zablokowania nurtu na czas prac. 12 czerwca 1969 roku zamknięto zaporę składającą się z 27,8 tysięcy ton skał. Nurt Niagary zatrzymał się pierwszy raz od 12 tysięcy lat. Prace przy usuwaniu skał trwały do listopada, kiedy inżynierowie mogli rozebrać zaporę i do wodospadu wróciła woda.

Pewien mężczyzna z Connecticut znalazł zdjęcia, na których widać niesamowity wodospad pozbawiony wody.

Unseen Photos of the Niagara Falls Without Water

W 2009 roku niejaki Russ Glasson dokonał niesamowitego odkrycia. Znalazł należące do teściów pudełko starych klisz filmowych. Okazało się, że na zdjęciach utrwalono nieznane nikomu zdjęcia z drugiej połowy 1969 roku, na których widać właśnie osuszoną Niagarę. Dzięki temu my też mamy okazję zobaczyć, jak to wyglądało. [Flickr, Daily Mail, Neatorama]

podobne treści

  • termitek

    Dziwne, że tylko on jeden zrobił wtedy zdjęcia. W końcu te prace nie trwały kilka sekund i na pewno zostały dobrze udokumentowane.

  • lukas

    Cóż za bełkot !

    Co to było za niebezpieczeństwo ? Czym groziło i w jaki sposób je usunięto ?

    Z treści artykułu nie sposób się tego dowiedzieć – nie lepiej już było zamiast sześciu akapitów bełkotu napisać: „zdjęcia wodospoadu Niagara podczas prac hydroinżynieryjnych.” ?