news

Niezawodny sposób na odzyskanie sprzętu fotograficznego

John Heller jest profesjonalnym fotografem pracującym dla Getty Images, dlatego podwójnie odczuł stratę swojego narzędzia, które pozwala mu zarabiać na chleb. Pomoc w odnalezieniu gadżetów przyszła z nieoczekiwanej strony.

Heller stracił swój warty około 25 tysięcy złotych sprzęt w trakcie robienia zdjęć w jednym z kin w Los Angeles. Jak większość ofiar złodziei sprzętu fotograficznego, również on poszedł zgłosić na policję zaginięcie swojego Nikona D3 wraz z torbą obiektywów, lecz nie liczył na jego odnalezienie. Zrezygnowany postanowił zrobić jeszcze jedną rzecz.

Fotograf wpisał numer seryjny swojego aparatu na stronie internetowej GadgetTrak. Okazało się, że zgadza się on z tym, z którego ktoś niedawno wrzucił kilka zdjęć (między innymi to widoczne powyżej) na Flickera. Tym kimś okazał się człowiek, który nieświadomy pochodzenia Nikona kupił go od złodzieja. Namierzenie przez Hellera i policję klienta pasera było już proste.

W jakie sposób działa GadgetTrak – strona pomagająca wyszukać sprzęt fotograficzny? Otóż w każdym pliku graficznym znajdują się dane EXIF, w których zawarte są takie informacje, jak ustawienia ekspozycji, rodzaj aparatu, którym zrobiono dane zdjęcie oraz to, co najważniejsze, czyli jego numer seryjny. W momencie, w którym umieszczamy zdjęcie na Flickerze lub innym portalu z fotografiami, trafia tam również informacja o sprzęcie.

Do tej pory GagdetTrak namierzył ponad 10 milionów (!) numerów seryjnych aparatów fotograficznych. Obyście nigdy nie musieli korzystać z jego usług. [GadgetTrak, BoingBoing]

podobne treści

 • cezary170

  Próbowałem z moim nikonem i nie znalazł.

 • blubisu

  W tekscie jest dwa razy literówka, zamiast GadgetTrak jest GadgetTalk . Pewnie autorowi pomyliło się z GoogleTalk ;)

 • Anonim

  @blubisu
  Ale zwróć uwagę że pan Michał w przeciwieństwie do pani Anny najwyraźniej czyta komentarze i poprawił swój błąd .
  Mówiąc krótko są też w tym serwisie redaktorzy którzy zwracają uwagę na to co się im sugeruje . A przynajmniej jeden jest ;)

 • a

  Dzieki – teraz jak zwine komus taki sprzet bede juz wiedzial jak nie zostaxc schwytanym

  tak trzymac

 • asdasd

  pani Ania jedzie na odpier… i tylko tlumaczy teksty z innych portali

 • adam

  @asdasd
  czy naprawdę nie masz gdzie leczyć swoich kompleksów? Zadaj sobie odrobinę trudu, poczytaj teksty oryginalne i porównaj z tłumaczonymi.

 • oolaf

  25 000 tys!!! kurcze to co on miał za lufki jakieś mizerne!!!

 • stig

  Ta „torba obiektywów” musiała być raczej niewielka. ;) D3 to mimo wszystko w cenie zakupu ~15 tysięcy pln. Podstawowe reporterskie szkła: Nikkor 14-24 f/2.8 AF-S, Nikkor 24-70 f/2.8 AF-S i Nikkor 70-200 f/2.8 AF-S VR (II), to wydatek rzedu ~17-19 tysiecy pln. A to „tylko” 3 szkła, a nie „torba obiektywow”.
  Co do usług sieciowych, wyszukujących zdjęcia po numerze seryjnym zapisanym w EXIFie, to trochę lipa. Nawet znalezienie nietykanego (przez żaden program graficzny) zdjęcia prosto z aparatu, po prostu się nie udaje. Kilkukrotnie robiłem testy takich usług i nie można było namierzyć żadnego zdjęcia (a opublikowałem ich w internecie kilkanaście tysięcy…

 • roona

  również stolencamerafinder.com działa podobnie