internet

Niemiecka prokuratura zbada, czy BND współpracowała z NSA

Na berlińskim Alexanderplatz znajdują się cztery krzesła. Stoją na nich figury Edwarda Snowdena, Juliana Assange’a oraz Chelsea Manning. To pomnik poświęcony tzw. whistleblowers, który został odsłonięty w ubiegły piątek. Mniej więcej w tym samym czasie federalny prokurator generalny zainteresował się domniemaną współpracą pomiędzy NSA a niemiecką BND.

Sprawa jest o tyle poważna, co trochę groteskowa – w końcu to niemieckie władze były wśród tych, które najgłośniej potępiały inwigilacyjne praktyki NSA. Szczególnie dużym echem odbiła się w Niemczech sprawa telefonu kanclerz Merkel, który miał być na amerykańskim podsłuchu. I choć pojawiały się już wcześniej głosy, że BND (Bundesnachrichtendienst – Federalna Służba Wywiadowcza) odpowiedzialna jest za zaniechania w kwestii ochrony prywatności obywateli Republiki Federalnej Niemiec, dopiero niedawno pojawiły się informacje, że niemiecki wywiad, zamiast przeszkadzać NSA, mógł pomagać Amerykanom w szpiegowaniu europejskich celów.

Według magazynu Der Spiegel, BND miała przez ponad dziesięć lat ściśle współpracować z NSA. Współpraca zakończona została w roku 2013 czyli w tym samym, w którym światło dzienne ujrzały pierwsze dokumenty wyniesione przez Edwarda Snowdena. W tym czasie BND, na prośbę NSA, miała śledzić około 12 tysięcy „obiektów” takich jak adresy IP, skrzynki poczty elektronicznej czy numerów telefonów.

Według niemieckich mediów głównymi celami BND były rządy i agencje państwowe krajów Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji francuskich. Ale możliwe, że niemiecki wywiad nie ograniczał się tylko do tego. W ubiegłym tygodniu Airbus zapowiedział, że zamierza złożyć formalną skargę do niemieckich władz ponieważ jego kierownictwo jest przekonane, że padł ofiarą szpiegostwa prowadzonego przez BND.

W takiej sytuacji federalny prokurator generalny podjął decyzję o rozpoczęciu wstępnego śledztwa, które ma wyjaśnić, czy BND złamała prawo szpiegując w Europie na zlecenie NSA.

Zdjęcie: Flickr/96dpi

podobne treści