news

Niemiecka elektrownia atomowa wyłączona po wykryciu złośliwego oprogramowania

30 lat temu miała miejsce katastrofa w Czarnobylu, największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. Dziwnym zbiegiem okoliczności, akurat dziś dowiedzieliśmy się, że niemiecką elektrownię atomową w Gundremmingen trzeba było wyłączyć z powodu wykrycia złośliwego oprogramowania.

Położona w Bawarii elektrownia Gundremmingen jest największą elektrownią atomową w Niemczech. W dwóch działających dziś blokach elektrowni, którą zaczęto wznosić jeszcze w latach sześćdziesiątych, wytwarzane jest po 1344 MW energii elektrycznej. Niestety trzeba było ją wyłączyć, ponieważ w systemach informatycznych jednego z jej bloków wykryto złośliwe oprogramowanie.

Przedstawiciele elektrowni zapewniają, że nie ma się czym martwić, a zainfekowane zostały jedynie systemy teleinformatyczne, a nie komputery sterujące samymi procesami przemysłowymi w elektrowni. Systemy te jednak wykorzystywane są również w ramach procesu transportu paliwa nuklearnego, więc, zgodnie z procedurami, praca elektrowni została wstrzymana.

W oświadczeniu nie podano szczegółów na temat wykrytego złośliwego oprogramowania, przedstawiciele elektrowni podkreślili jednak, że jej sieć wewnętrzna nie ma dostępu do Internetu, a złośliwe oprogramowanie trafiło do niej najprawdopodobniej za pośrednictwem pendrive’a przyniesionego przez jednego z pracowników. Jak podaje niemiecka agencja BR24, infekcja została po raz pierwszy zauważona 24 kwietnia, obecnie trwa sprawdzanie wszystkich systemów informatycznych elektrowni i nie wiadomo jeszcze kiedy będzie ona mogła wznowić pracę.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści