biznes

Niemcy przejmują Home.pl

Można śmiało powiedzieć, że polski rynek hostingowy przeżył dziś poważne trzęsienie ziemi. Jak informuje Puls Biznesu, United Internet, niemiecki gigant hostingu, kupi Home.pl za około 640 milionów złotych.

Pierwsze informacje na temat planów sprzedaży Home.pl pojawiły się już kilka miesięcy temu. Sprzedaż miała być spowodowana przede wszystkim faktem, że fundusz Value4Capital, który w 2012 roku przejął pakiet kontrolny spółki, już w marcu twierdziła, że zrealizował swoje cele biznesowe związane z Home.pl w trzy, zamiast planowanych wcześniej pięciu lat.

Tymczasem niemiecki United Internet, znany choćby dzięki marce hostingowej 1&1, funkcjonuje w Polsce od dłuższego czasu, ale do tej pory nie był w stanie zagrozić pozycji liderów rynku hostingu i rejestracji domen. Ostatecznie United Internet, giełdowa spółka o kapitalizacji wynoszącej 8,1 miliarda euro, postanowiła wykorzystać okazję i przejąć Home.pl.

Negocjacje trwały podobno wczoraj do późnych godzin wieczornych i, choć United Internet wyceniało początkowo wartość polskiej firmy na około 300 milionów złotych, ostatecznie Niemcy zdecydowali się przejąć Home.pl, lidera polskiego rynku hostingu, za 640 milionów złotych. Na razie nie wiadomo czy nowy właściciel zdecyduje się na zmianę marki, czy zachowa doskonale rozpoznawalną w naszym kraju nazwę.

Zdjęcie: Flickr/getButterfly

podobne treści