samochody

Niemcy pracują nad „elektrycznym Garbusem”

Kontynuując tradycje Garbusa, niemiecki startup e.Go Mobile chciałby stworzyć samochód elektryczny dla każdego. Ma on kosztować połowę tego, co najtańsza Tesla Model 3.

Pomijając tradycje Volkswagena, za e.Go Mobile stoi także doświadczenie. Inicjator przedsięwzięcia, Gunther Schuh, zbudował już elektrycznego vana StreetScooter, który został zakupiony przez Deutsche Post w 2014 roku. Fundusze pozyskane dzięki temu, oraz zebrane od inwestorów (łącznie już około 135 milionów euro), zostały zainwestowane właśnie w e.Go Mobile, które ma zająć się między innymi budową autonomicznego minibusa. Ale nie tylko. Firma zapowiada też budowę elektrycznego samochodu osobowego dla mas.

Ma on nazywać się e.Go Life, a wyglądem przypominać swój przedwojenny pierwowzór. Samochód, nad którym prace trwają już od dwóch lat, ma mieć akumulator 14,9 kWh, który zasili silnik o mocy 27 koni mechanicznych, co pozwoli przejechać 121 kilometrów na jednym naładowaniu. Za samochód trzeba będzie zapłacić niecałe 16 tysięcy euro. Za tę cenę można co prawda kupić dużo większe samochody tradycyjne, ale na pewno znajdzie się na niego cała rzesza chętnych.

A właściwie już się znalazła. Firma podaje bowiem, że ma już ponad trzy tysiące zamówień na ten samochód pomimo tego, że jego seryjna produkcja ma rozpocząć się dopiero w marcu w fabryce w Akwizgranie. Do końca przyszłego roku e.Go Mobile chciałoby wyprodukować 100 tysięcy tych samochodów, czyli tyle, ile Tesla w 2017 roku.

Ilustracja: e.Go Mobile

podobne treści