news

Niemcy i Francja za obowiązkiem wprowadzenia furtek do komunikatorów

Przewidywalność niektórych polityków byłaby nawet zabawna, gdyby nie była… No właśnie. Po fali ataków terrorystycznych, jakie miały miejsce we Francji i Niemczech, tamtejsi ministrowie spraw wewnętrznych wpadli na pomysł, że będą wspólnie postulować wprowadzenie obowiązku umieszczania furtek w komunikatorach.

Pomysł, jaki padł na paryskim spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych obu państw, ma oczywiście sprawić, że będziemy bezpieczniejsi. W tym sensie, że służby bezpieczeństwa miałyby mieć dostęp do tych furtek, przez co walka z terroryzmem miałaby stać się łatwiejsza. Francja i Niemcy mają zamiar wspólnie starać się o wprowadzenie europejskich regulacji w tej sprawie.

Oczywiście wprowadzenie obowiązku umieszczania furtek w komunikatorach spowoduje, że szyfrowanie end-to-end stanie się fikcją. Dodatkowo pomysł ten jest dokładnym przeciwieństwem opinii przedstawionej niedawno przez Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Ale nie czas żałować prywatności obywateli, gdy bomby wybuchają na ulicach europejskich stolic – Financial Times przytacza słowa francuskiego ministra obrony, który po listopadowych atakach w Paryżu twierdził, że dysponuje gigabajtami danych, ale nie ma do nich dostępu, ponieważ twórcy WhatsAppa i Telegrama, z których korzystali zamachowcy, stosują szyfrowanie end-to-end.

Francusko-niemiecka inicjatywa już spotkała się z krytyką aktywistów podnoszących słuszny zarzut, że jakiekolwiek osłabienie zabezpieczeń uderza w zwykłych użytkowników, ponieważ raz wprowadzona furtka może zostać wykorzystana również przez przestępców. Nietrudno jednak przewidzieć, że w Brukseli to głos Niemiec i Francji będzie dużo bardziej szanowany.

Zdjęcie: Flickr/jepoirrier

podobne treści