news

Nie trzeba wychodzić z domu, by skorzystać z geolokalizacji

Serwis Foursquare oraz Places, nowa funkcja geolokalizacji na Facebooku (na razie dostępna tylko w USA),
pozwalają poinformować znajomych, gdzie się znajdujemy. Na szczęście
jeśli każdy wieczór spędzamy w tym samym miejscu – własnym domu – też
możemy się wylansować.

Geolokalizacja polega na oznaczaniu, gdzie w danej chwili jesteśmy, by dowiedzieli się o tym nasi znajomi z serwisu. Może wykorzystywać do tego także GPS. Służy ułatwieniu spotkań oraz temu, co większość podobnych aplikacji – zaprezentowaniu, jak ciekawe i towarzyskie jest nasze życie.

GetGlue, Miso oraz Philo
to tylko przykłady aplikacji, które pozwalają w podobny sposób komunikować światu, co robimy w domu. Bynajmniej nie informują, czy obecnie znajdujemy się w toalecie czy w kuchni. Podłączone do Facebooka i Twittera aplikacje umożliwiają opisanie, czym się zajmujemy w domu – oglądaniem danego filmu, czytaniem konkretnej książki, graniem w gry, słuchaniem muzyki, gotowaniem. Inni użytkownicy, którzy robią to samo, kontaktują się z nami, dzięki czemu można wymieniać opinie i utwierdzać się w przekonaniu, że my tez robimy coś ciekawego, nawet nie wychodząc z domu.

Najbardziej rozwinięty jest serwis GetGlue, który ma aplikacje na iPhone’a i Androida, ale szykuje kolejne, na iPada i BlackBerry. Pełni funkcję „kółek zainteresowań” dla osób, które nie chcą lub nie mogą spędzać czasu na szwendaniu się po mieście.

Badacze rynku mediów wróżą trendowi wielką przyszłość. Większość z nas pracuje, je, śpi i ogląda telewizję. Nie jest to wystarczająco ciekawe, by opowiadać o tymi na portalach społecznościowych. Pocieszająca jest wiadomość, że nawet codziennymi, zwykłymi zajęciami i zainteresowaniami można podzielić się z innymi użytkownikami serwisów internetowych, a życie większości znajomych jest… tak samo nudne, jak nasze.
[CNN, ilustracja: Sam Spratt]

podobne treści

  • Łukasz Dymek

    omg jak to czytam to mam wizje świata przedstawionego w bajce Wall’E .. grubasy jeżdżące na wózkach elektrycznych itp itd..

  • groovemanager

    Widze, ze grafika prezentuje predkosc ladowania w PS3

  • kamilbubela

    Update z PS3 na obrazku :D