news

Nie przegrzewaj komputera

Długie, upalne lato chyba nam nie grozi, ale parę gorących dni – na pewno. To dobry czas dla producentów lodów i piwa, a fatalny – dla każdego komputera.

System chłodzący nie wachluje komputera, by było mu przyjemniej, tylko zapobiega wielkiemu bum. Przegrzanie grozi nie tylko utratą danych, ale i uszkodzeniem hardware’u. Długotrwałe przegrzewanie skraca żywotność sprzętu. Z pewnością tego nie chcemy, więc warto przypomnieć parę zasad dotyczących zapobiegania przegrzaniu peceta i laptopa.

Kluczowa dla bezpieczeństwa jest temperatura, w której może dojść do przegrzania procesora. Większość modeli Intela i AMD podaje pułap 70-90°C. Dokładną listę można znaleźć tutaj.

Temperaturę, jaką osiąga wasz procesor można łatwo sprawdzić, restartując komputer i wchodząc do BIOSa. W menu podającym parametry sprzętu powinny się znaleźć informacje o procesorze i o tym, jak bardzo się nagrzewa.

<img src="http://cache.gawkerassets.com/assets/images/17/2010/06/340x_custom_1277320318163_hwmonitor_01.jpg" class="left image340" alt="How to Prevent Your Computer from
Overheating (and Why It’s Important)” width=”340″>Zamiast restartować komputer, można w celu sprawdzenia temperatury skorzystać z programów typu HWMonitor.

Jak nie przegrzać komputera

Po pierwsze, należy utrzymywać go w czystości i odkurzać. Warto regularnie usuwać kurz z całej wieży oraz – jeśli wiecie, jak to zrobić – z wnętrzności. Aby to zrobić porządnie, trzeba zdjąć obudowę.

<img src="http://cache.gawkerassets.com/assets/images/17/2010/06/500x_500x_untitled-12a.jpg" class="left image500" alt="How to Prevent Your Computer from
Overheating (and Why It’s Important)” width=”500″>

Kurz to nic innego, jak substancja izolująca, która jak żarłoczna kołderka pożera siły witalne przegrzewanych elementów komputera. Nieusuwanie go to jak niemycie zębów. Do gruntownego przeczyszczenia wnętrza przyda się śrubokręt i powietrze pod ciśnieniem. W najgorszym wypadku – wydobywające się z jamy ustnej (nie polecam). W najlepszym – z metalowego pojemnika.

Druga zasada dotyczy miejsca przechowywania komputera. Nie tylko nie powinien się on znajdować obok kaloryfera, musi też mieć wystarczająco wiele miejsca dookoła, by wiatraczki mogły sprawnie pracować.

<img src="http://cache.gawkerassets.com/assets/images/17/2010/06/500x_bythefire.jpg" class="left image500" alt="How to Prevent Your Computer from
Overheating (and Why It’s Important)” width=”500″>

Zdjęcie: sneaka.

Jeśli już dojdzie do przegrzania, należy wyłączyć komputer (nie otwierać obudowy!) i poczekać, aż wystygnie. Wtedy można zabrać się do czyszczenia, przestawiania, wymiany wiatraków i upgreade’owania komputera. Jeśli spróbujemy otworzyć komputer, gdy ten próbuje się schłodzić, najprawdopodobniej uszkodzimy go bezpowrotnie.

Osobiście wolę udawać przed samą sobą i światem, że ten brud nigdzie nie zalega i czysta obudowa to czyste wnętrze. Jest to jednak podejście krótkowzroczne i godne potępienia. [Lifehacker, zdjęcie główne: Alfo23]

podobne treści

  • gugus.fan

    Można przedmuchać pompką z wężykiem,omieść pędzelkiem.Nie wolno odkurzać !

  • Michał Misiek Lebecki

    Sprężone powietrze czyni cuda. Sknery w najgorszym wypadku mogą użyć kompresor ;)