news

Nie piłeś, wypij. Piłeś, skorzystaj z Road Train.

Pamiętacie, jak pisaliśmy o systemie Road Train? Miał on pozwolić na łączenie się samochodów w kolumny i podróżowanie w sposób bardziej ekonomiczny i oszczędny. 

Ten post zainspirował władze Warszawy, do zorganizowania podobnego systemu bezpiecznego podróżowania i wracania do domów po wieczornych imprezach. Według badań bowiem, to właśnie kierowcy siadający za kółkiem po wypiciu kilku głębszych, stanowią największe zagrożenie na drogach.  

Jak będzie można skorzystać z usługi? Wystarczy jedynie włączyć Bluetooth w telefonie, a komórka sama znajdzie najbliższą kolumnę samochodów. Doświadczeni kierowcy ZTM pokierują samochodami połączonymi drogą bezprzewodową, a Warszawiacy bezpiecznie dotrą do swoich domów.

podobne treści

 • Anonim

  hahah, a mozna sie dolaczyc do kolumny na trasie przejazdu :)

  a tak serio: to dobre by to bylo… nie znosze tzw ,,dnia nastepnego” odbierac auta :)

 • kindof

  Ogólnie samochody kierowane przez komputery już na dzisiejszym etapie ich rozwoju są bezpieczniejsze niż prowadzene przez statystycznego kierowcę.
  Oczywiście zawodowy kierowca nadal ma przewagę nad komputerem, gdyż jego doświadczenie chociażby w przewidywaniu zachowania innych uczestników ruchu jest nieocenione, to jednak i oni doceniają wsparcie elektroniki jak kontrola trakcji, automatyczne zapobieganie poślizgom, czy nawet trywialna nawigacja i CB które sa namiastką komunikacji jaką mogą między sobą prowadzić komputery sterujące pojazdami.
  Tak nawiasem mówiąc, zawodowy kierowca czułby się na drodze bezpieczniej gdyby wiedział że pozostałe samochody są prowadzone przez dopracowany system którego prioryterem jest bezpieczeństwo, niż nieprzewidywalny pijany socjopatyczny niedzielny pirat który dopiero niedawno odebrał prawko.