tablety

News Corp. zamierza sprzedawać tablety dla szkół

Rupert Murdoch od dawna eksperymentuje z tabletami, ale takiego ruchu raczej nikt się nie spodziewał po australijskim potentacie prasowym. Amplify, należąca do News Corp. firma zajmująca się edukacją, ogłosiła dziś, że opracowała dziesięciocalowy tablet, który ma trafić do szkół.

„Rozumiemy technologię i rozumiemy edukację. Wiele osób, które rozumieją technologię, nie rozumie edukacji,” stwierdził wiceprezes News Corp. Joel Klein, zapowiadając nowe urządzenie.

Każdy egzemplarz opartego na Androidzie tabletu ma być wyposażony w materiały edukacyjne przygotowane przez byłych nauczycieli oraz aplikacje napisane specjalnie na potrzeby szkoły. Przykładem takich aplikacji ma być funkcja „eyes on the teacher”, która wyświetlać będzie uczniom powiadomienie o tym, że w danej chwili powinni skupić się na tym, co mówi nauczyciel.

Amplify, które planuje sprzedawać szkołom nie tylko tablety ale także swoje oprogramowanie edukacyjne, chwali się tym, że testy, które rozpoczęto w wybranych szkołach pod koniec zeszłego roku, przyniosły oczekiwane rezultaty. Niestety samo urządzenie nie ma wiele wspólnego z ideą taniego tabletu dla uczniów – model wyposażony w WiFi kosztować będzie 299 dolarów. Za model 4G trzeba będzie zapłacić 50 dolarów więcej. Do tego należy doliczyć dwuletnią umowę licencyjną, która kosztować ma 99 dolarów rocznie. Jest to więc generalnie dość droga propozycja.

W związku z czym powstaje pytanie kto za to wszystko zapłaci. News Corp. zakłada, że tablety zapłaci… amerykański podatnik. W ich wizji szkoły powinny wystarać się o odpowiednie granty edukacyjne przyznawane przez rząd USA i z tych pieniędzy sfinansować zakup oraz obsługę swoich urządzeń.

Wydaje się więc, że głównym celem opracowania tego tabletu nie jest chęć zapewnienia uczniom dostępu do najnowszych technologii a raczej wyciągnięcie jak największych funduszy z budżetu federalnego. Szkoda tylko, że czas ku temu nie jest najlepszy i drogie tablety Amplify mogą skończyć tak samo jak The Daily.

podobne treści