naukanews

New Horizons przesłała pierwsze zdjęcia Ultima Thule.

Już dzień po przelocie sondy New Horizons obok planetoidy Ultima Thule naukowcy z zespołu misji mogli pochwalić się pierwszymi danymi, jakie udało się do tej pory odebrać ze statku. Wśród nich jest także pierwsze dokładne zdjęcie obiektu.

2 stycznia o godzinie 20:00 zespół misji zorganizował konferencję, podczas której podano pierwsze wyniki obserwacji planetoidy Ultima Thule wykonane podczas przelotu obok niej. Wśród nich znalazła się także pierwsza fotografia wykonana podczas przelotu obok obiektu. Z konieczności jest ona w wyjątkowo niskiej rozdzielczości, ale widać już na niej pierwsze szczegóły kształtu i powierzchni planetoidy.

Wykonane przez instrument LORRI zdjęcie zrobione zostało z odległości około 27 tysięcy kilometrów. W kolejnych transmisjach z sondy naukowcy otrzymają oczywiście więcej danych oraz zdjęcia w lepszej rozdzielczości, w końcu sonda minęła planetoidę pasa Kuipera w odległości jedynie 3,5 tysięcy kilometrów, ale pobranie ich wszystkich zajmie jeszcze miesiące.

Tymczasem już dziś wiemy, że planetoida Ultima Thule jest układem podwójnym kontaktowym, czyli że składa się właściwie z dwóch części składowych, a z wyglądu przypomina śnieżnego bałwana. Zespół misji nieoficjalnie nazwał dolną część obiektu Ultima, a górną Thule. Udało się także ustalić okres obrotu planetoidy wokół własnej osi oraz jej kolor.

Nie jest to dużo, ale sonda będzie przekazywała dane zdobyte podczas przelotu obok Ultima Thule przez następne 20 miesięcy. Kolejna transmisja danych zaplanowana była na noc 3 stycznia, a zespół misji kolejną konferencję dziś wieczorem. Możemy wtedy liczyć na dokładniejsze zdjęcia planetoidy.

Zdjęcie: NASA

podobne treści