smartfonyWiadomość główna

Nawet Gorilla Glass ma swoje granice

Ekrany dotykowe są obecnie podstawowym elementem wielu urządzeń. A ponieważ są bardzo eksponowane i narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia producenci starają się je chronić. Najskuteczniejszym obecnie materiałem stosowanym w tym celu jest Gorilla Glass. Jednak okazuje się, że nie jest ono ta wytrzymałe jak chciałby tego producent.

W ekrany z Gorilla Glass wyposażona jest obecnie całą masa urządzeń elektronicznych. Między innymi HTC Desire. Gorilla Glass odróżnia się od innych szkieł metodą produkcji, podczas której szkło zanurzane jest w kąpieli solankowej i poddawane procesowi chemicznego wzmacniania. Szczegóły tego procesu są oczywiście tajemnicą Corning Inc., dość powiedzieć, że w efekcie powstaje szkło, które jest dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

W praktyce bardzo trudno porysować czy zniszczyć Gorilla Glass. Co jednak nie oznacza, że nie jest to niemożliwe. Jak się okazuje Polak potrafi.

Mój znajomy ma niesamowitą wręcz zdolność do niszczenia elektroniki. Najzabawniejsze jest to, że wychodzi mu to przypadkiem. Tak jak w przypadku tego HTC Desire, które po prostu wyśliznęło mu się z ręki i upadło na kafelki z wysokości około 1,5 metra. Na nic się nie nabiło, nie spadło nawet na szkło. Sam telefon nadal działa bez zarzutu.

Nikt nie twierdzi, że Gorilla Glass jest niezniszczalne, jest tylko dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż inne materiały używane do ochrony ekranów dotykowych. Ale upadek z 1,5 metra? Gorilla Glass nadal jest szkłem, które, choć wytrzymałe, nadal jest dość kruche.

podobne treści