psychologia

Nawet gdy schudniesz, wszyscy będą myśleć o tobie „gruba”

Odchudzający się mają nadzieję, że po udanym zakończeniu diety będą się cieszyć nie tylko lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Przestaną także być obdarzani znaczącymi spojrzeniami i nie będą już słyszeć złośliwych docinków. Naukowcy ostrzegają jednak, że te nadzieje są bezpodstawne, ponieważ rodzina i znajomi nawykli do uważania grubaska za grubaska, będą tak samo postrzegać tę osobę, nawet gdy ta schudnie. Łatkę zrzucić trudniej niż oponkę!

Badanie opisane w fachowym piśmie Obesity zostało przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Hawajskiego w Mānoa, Uniwersytetu w Manchesterze oraz australijskiego Uniwersytetu Monash. Naukowcy chcieli się przekonać, czy wizerunek osoby z nadwagą zmienia się, gdy uda jej się zgubić nadmiar kilogramów.

Uczestnicy badania czytali krótkie teksty o kobietach, które straciły 30 kilogramów, o paniach, które miały i nadal mają nadwagę oraz o kobietach niezmiennie szczupłych. Następnie biorący udział w ankiecie oceniali atrakcyjność pań, o których czytali. Zostali też zapytani o ogólne nastawienie do osób z nadwagą.

Jak relacjonuje Janet Latner z uczelni w Mānoa:

Panie, które były w przeszłości otyłe, a obecnie są szczupłe, zostały ocenione jako mniej atrakcyjne od tych, które zawsze cieszyły się zdrową budową ciała, pomimo że dwie grupy kobiet miały podobny wzrost i wagę. (…) Wskazuje to, że łatka „grubej” pozostaje przypisana do osoby, która miała nadwagę, nawet gdy uda jej się pozbyć nadmiaru kilogramów.

Badacze stawiają hipotezę, że waga uważana jest za coś, co można kontrolować, więc osoby, które nie potrafią ograniczyć posiłków, mają słabą wolę. Nie sposób też zaprzeczyć, że otyłości nie uważa się za zaletę, więc w otoczeniu utrwala się krytyczny stosunek do osoby z nadwagą. Bliscy, którzy znają danego człowieka przez dłuższy czas, nigdy nie zapomną epizodu z rozmiarem XXL.

Wnioski są niezbyt optymistyczne: aby zacząć nowe życie, najwyraźniej nie wystarczy schudnąć. Trzeba też zmienić otoczenie. [Obesity, EurekAlert, zdjęcie: Olly/Shutterstock]

podobne treści