nauka

Naukowcy z Peru udowodnili, że na Marsie będzie możliwa uprawa ziemniaków

Jednym z ciekawszych elementów filmu Marsjanin, był wątek sadzenia ziemniaków w marsjańskiej glebie. Był on na tyle ciekawy, że peruwiańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy jest to właściwie możliwe.

Okazuje się, że tak. Przynajmniej takie wnioski płyną z eksperymentów przeprowadzonych przez naukowców z Międzynarodowego Centrum Ziemniaka w Limie, które prowadzone były we współpracy z NASA.

W ramach tych eksperymentów ziemniaki umieszczone zostały w hermetycznym kontenerze, w którym symulowano warunki panujące na Czerwonej Planecie, takie jak temperatura, ciśnienie powietrza czy stężenie tlenu i dwutlenku węgla. Marsjańską glebę symulowała ziemia z peruwiańskiej pustyni, która jest równie jałowa jak marsjański regolit.

Po uzupełnieniu gleby nawozami (nie, nie takimi jak w Marsjaninie), okazało się, że symulowane marsjańskie warunki nie robią większego wrażenia na ziemniakach, które zaczęły kiełkować i wypuszczać liście, co można zobaczyć na poniższym nagraniu.

Jak tłumaczą peruwiańscy naukowcy, było to możliwe dzięki niezwykłym zdolnościom adaptacyjnym ziemniaków, które można wykorzystać nie tylko w trakcie ewentualnej kolonizacji Marsa, ale też na Ziemi, tworząc nowe odmiany tej rośliny zdolne do dawania plonów nawet na najbardziej nieurodzajnych glebach.

Zdjęcie: Flickr/amandabhslater

podobne treści