naukanews

Naukowcy odkryli, że rytm twojego serca może być niepowtarzalnym hasłem

Najnowsza technologia może wkrótce pozwolić na odblokowanie komputera poprzez dotknięcie klawiatury. Rytm uderzeń serca odczuwalny w koniuszkach palców będzie twoim hasłem.

Zespół Chun-Liang Lina z uniwersytetu w Taizhong na Tajwanie stoworzył z użyciem elektrokardiografu klucz enkrypcji na podstawie ludzkiego tętna. Niepowtarzalny ciąg uderzeń stał się indywidualnym sekretnym hasłem.

Nie mieści mi się w głowie, że tętno może być tak wyjątkowe, że nie jesteśmy w stanie otrzymać takiego samego tempa uderzeń u dwóch osób. Zastosowany kod enkrypcji jest oparty na na matematycznej teorii chaosu, która zakłada, że wyniki są bardzo podatne na warunki wewnętrzne, co prowadzi do tzw. efektu motyla. 

Badania zostaną opublikowane w następnym numerze “Information Sciences. Jeśli naukowcy chcą na ich podstawie stworzyć komercyjny produkt, powinni się spieszyć, bo inżynierowie Apple pracują nad podobnym rozwiązaniem co najmniej od 2010 roku.

Nie zdawałam sobie sprawy, że uderzenia serca mogą być tak niepowtarzalne! To bardzo romantyczne. Życzę wszystkim wesołych walentynek.

[New Scientist via Dvice]

podobne treści

  • f

    Niech naukowcy lepiej zajmą się poszukiwaniem rozwiązań na prawdziwe problemy tego świata, a nie jakimiś bzdetami. Co jeśli zachoruję na sercę, zmęczę się? To tylko 2 przykłady, które można mnożyć. Już lepiej niech poszukają kolejnej największej liczby pierwszej lub gazylionowe miejsce po przecinku liczby PI, w ramach kary niech liczą wszystko pod kreską!

  • zniesmaczony_odkryciami_powyzszymi

    ale odkrycie przecież nawet gimnazjalista wie ze wszystko w naszym ogranizmie ma cechy idywidualne od wykresu qrs po linie papilarne kształt watroby czy płytke paznokcia

  • oburzony

    ja pierdole mi sie cisnie na usta ona nie zdwawała sobie sprawy z oczywistych kwesti a pisze artykuły „popularno naukowe”