nauka

Naukowcy odkryli rośliny, które przetrwały setki lat pod lodowcem

Pod cofającym się kanadyjskim lodowcem naukowcy z University of Alberta odnaleźli rośliny sprzed 400 lat, które nic sobie nie robią z faktu, że cały ten czas spędziły pod lodem. Odnalezieni przez nich przedstawiciele gromady Bryophyta (czyli na przykład mchy i wątrobowce) przetrwali hibernację i teraz rozwijają się normalnie.

Pod lodowcem zachowały się rośliny, które po mniej niż roku od odsłonięcia, zaczynają się regenerować i rozrastać. Było to zaskoczeniem dla naukowców, którzy co prawda wiedzą, że mszaki potrafią przetrwać w arktycznych warunkach, ale nikt nie spodziewał się, że będą żyły po tym, jak na setki lat przykryje je lodowiec.

„Przyjrzeliśmy się im dokładnie w laboratorium. Widać wyraźnie, że na niektórych łodygach przybyło gałęzi bocznych z czego można wnioskować, że te rośliny się regenerują,” stwierdziła w rozmowie z BBC doktor Catherine La Farge, która prowadziła badania na ten temat.

Naukowcy mają nadzieję, że cofające się lodowce odkryją jeszcze więcej tajemnic.

„Spod lodowców wyłania się nowy świat, który należy przebadać,” mówi La Farge. „Lodowce znikają całkiem szybko – a to oznacza, że jeśli będą odsłaniać roślinność będzie to miało dość duży wpływ [na środowisko].”

Miejmy tylko nadzieję, że topniejące lodowce nie odsłonią czegoś, co powinno zostać pod lodem na zawsze. Trochę głupio byłoby, gdyby scenariusz filmu s-f klasy B miał się powtórzyć w rzeczywistości.

Zdjęcie: Flickr/elycefeliz

podobne treści