naukanews

NASA znalazła nową formę życia

Przedstawiciele NASA ogłosili na konferencji prasowej, że znaleźli nową
formę życia nazywaną GFAJ-1, która zbudowana jest zupełnie inaczej niż
wszystkie znane dotychczas organizmy na Ziemi. Jest zdolna do wykorzystania arsenu do budowania
DNA, RNA, protein i błon komórkowych.

NASA mówi, że to „inne życie od tego, które znamy”. Zbadane formy życia na Ziemi zbudowane są z sześciu składników: węgla, wodoru, azotu, tlenu, fosforu i siarki. Każde stworzenie, od niewidocznych dla oka po wieloryby, ma takie same „cegiełki”, ponieważ opiera się na podobnym rodzaju DNA.

Naukowcy NASA, Felisa Wolfe Simon i jej współpracownicy, dokonali nieoczekiwanego odkrycia. Natrafili na bakterie, których DNA jest zupełnie inne od tego, które znamy. Nowo zbadane mikroorganizmy zamiast fosforu mogą wykorzystywać – wydawałoby się toksyczny – arsen.

GFAJ-1 znaleziono w zasolonym Jeziorze Mono w Kalifornii, w którym występuje arszenik. Naukowcy zmanipulowali bakterie w warunkach laboratoryjnych, wzbogacając ich otoczenie w arszenik i pozbawiając je fosforu. W kolejnych szczepach GFAJ-1 fosfor w DNA został zastąpiony arsenem. Do tego kolejne pokolenia bakterii były większe i żywotniejsze! Organizmy szybko przystosowały się do trudnych warunków i przetrwały, co może oznaczać, że mogłyby też żyć na planecie toksycznej dla większości organizmów ziemskich.

NASA Finds New Life (Updated)Nowe formy życia widziane z odległości 5 mikrometrów

Wolfe Simon powiedziała na międzynarodowej konferencji, że naukowcy „wiedzieli, że istnieją mikroby, które wdychają arsen, ale teraz odnaleźliśmy mikroorganizm, który robi coś nowego – włącza go do własnej budowy”. Skutki tego odkrycia są nie tylko ważkie dla naszego zrozumienia istoty życia, ale zwiększają prawdopodobieństwo, że życie istnieje na planetach, na których warunki są zupełnie odmienne od ziemskich. Ed Weiler powiedział „Definicja życia właśnie się zmieniła”.

Wolfe Simon podkreśla, że musimy zweryfikować przekonania o tym, jak powstaje i rozwija się życie. Naukowcy będą teraz nie tylko szukać nowych rodzajów organizmów korzystających z arsenu, ale i organizmów, które składają się z innych elementów. Sama pracuje nad kilkoma możliwościami.

Geobiolog NASA Pamela Conrad uważa, że odkrycia jest wielkie i „fenomenalne”. Może oznaczać, że szukaliśmy życia w złych miejscach za pomocą niewłaściwych metod. NASA umieściła na Twitterze wiadomość, że to odkrycie „zmieni sposób, w jaki szukamy życia w innych miejscach we Wszechświecie”.

NASA Finds New Life (Updated)Większe zbliżenie, ukazujące wewnętrzną budowę mikrobów

Tyle lat szukaliśmy kosmitów, którzy byli tak blisko? Niezupełnie, ale ogłoszone dzisiaj odkrycie na pewno zmienia kilka przypuszczeń, które uznawane były za pewniki astrobiologii. [zdjęcie Jeziora Mono: Sathish J]

podobne treści

  • Patryk Koziełło

    no a ja się kiedyś sprzeczałem z fizyczką, która uparcie twierdziła że na wenus nie może istnieć życie gdyż warunki panujące tam są zabójcze dla wszelkich organizmów… Tłumaczyłem że organizmy nie muszą być zbudowane tak jak te ziemskie (choć w tym przypadku okazuje się iż też ziemskie) i mogą żyć w zupełnie innych warunkach.. wtedy dostałem gałę (za kłutnie) i musiałem zaliczać ponownie semestr… dziś dostałbym piątkę… Jej nazwisko wbiło mi się w pamięć ale nie będę publikować… takie matrony przeżywają wszystkich… pewnie oddychają arsenem…

  • polonista

    mogłeś kłÓcić się z polonistką ;)

  • kindof

    „Nowe formy życia widziane z odległości 5 mikrometrów” poważnie? no bez kitu, jak podejść tak blisko do mikroba? :D one nie gryzą? :]