naukanews

NASA wyślę ważkę na Tytana

NASA pochwaliła się kolejnymi misjami, które mają zostać zrealizowane w ramach inicjatywy New Frontiers. Wśród nich jest wysłanie latającego robota Dragonfly na największy księżyc Saturna oraz wysłanie sondy, która pobierze próbki z komety.

Program New Frontiers ma za zadanie umożliwienie częstego realizowania misji kosmicznych o wysokiej wartości naukowej, których celem jest badanie ciał układu słonecznego. Do tej pory w ramach programu zrealizowano trzy misje: New Horizons, Juno oraz OSIRIS-REx. Misje, które zostaną zrealizowane w ramach programu, wybierane na zasadzie konkursu spośród propozycji nadsyłanych przez amerykańskie instytucje naukowe i uniwersyteckie.

W tej edycji programu, NASA rozważała 12 różnych projektów, z których ostatecznie wybrano dwa. Mają one zostać zrealizowane w przyszłej dekadzie. Są nimi misje Dragonfly i CAESAR.

Dragonfly to latający robot, który ma zostać wysłany na Tytana, największy księżyc Saturna. Jego instrumenty mają przybliżyć nam środowisko panujące nam tym księżycu, a zdolność latania w azotowo-metanowej atmosferze Tytana sprawi, że „ważka” będzie mogła zbadać wiele obszarów tego odległego ciała niebieskiego.

CAESAR to z kolei misja, w ramach której NASA chciałaby pobrać próbki z komety. Najprawdopodobniej będzie to kometa 67P/Czuriumow-Gierasimienko, która badana była już przez sondę Rosetta wysłaną przez ESA.

NASA przyznała też fundusze na rozwój lądownika VICI, który ma polecieć na Wenus oraz na rozwój tańszych technologii pozwalających na ograniczenie kontaminacji pojazdów kosmicznych ziemskimi organizmami.

Zdjęcie: NASA/Wikipedia

podobne treści