naukanews

NASA przerobiła zdjęcie księżyców Saturna w Photoshopie

Zwolennik teorii spiskowej podkręcił kontrast na fotografii wykonanej przez sondę Cassini i dostrzegł ślady usunięcia obiektu, który znajdował się na oryginalnym zdjęciu księżyców Saturna. Jego zdaniem, NASA próbuje coś przed nami ukryć.

Oficjalne zdjęcie Diony i Tytana można zobaczyć powyżej. Gdy zwiększymy kontrast obrazu, po prawej od Diony ukazują się ślady usunięcia jakiegoś obiektu:

NASA caught Photoshopping an image of Saturn's moons. What were they trying to hide?

NASA znalazła UFO? Użytkownik YouTube DominatorPS3, który nagłośnił sprawę, powiedział Fox News, że to dowód na „mydlenie nam oczu przez rząd”. Tutaj można zobaczyć film autorstwa DominatorPS3.

Emily Lakdawalla, pracownica NASA, która zmodyfikowała zdjęcie w Photoshopie, wytłumaczyła na Planetary.org:

Cassini wykonuje barwne fotografie, robiąc po kolei trzy zdjęcia z filtrem czerwonym, zielonym i niebieskim. Niestety, pozycja Diony wobec Tytana uległa zmianie w czasie pomiędzy wykonaniem poszczególnych ujęć. Gdybym nałożyła na siebie obrazy, jedna z planet wyglądałaby na poruszoną. Musiałam więc wyciąć oba obiekty, nieco je przesunąć, a następnie wypełnić miejsce pozostałe po Dionie cieniem.

Pani Lakdawalla wyjaśnia na swoim blogu, jak powstał barwny obraz i podaje linki do oryginalnych zdjęć (filtr niebieski, filtr zielony, filtr czerwony). Zupełnie nie przekonuje to zwolenników teorii spiskowych, przekonanych, że coś przed nami ukryto. Co to mogło być? [Charlie Jane Anders/giz, Fox News]

podobne treści

 • 111

  to był Steve Jobs swym Iufo

 • kindof

  Nasa już dawno wyjaśniała że to są zdjęcia dla prasy, celowo zmodyfikowane żeby były ciekawsze. oryginały są w innej części serwisu, a wiele z nich nie jest w ogóle udostępnionych bo jest ich po prostu ogromna ilość
  zresztą tak naprawde saturn nie istnieje, ziemia jest płaska, a my żyjemy w matriksie ;)

 • Anonim

  Pobrałem z tej strony obrazek który nie był modyfikowany i wykonałem obniżenie kontrastu , powstał efekt jak na drugim zdjęciu .
  Również pobrałem zdjęcie z planetery.org.blog i tez obniżyłem kontrast , postało to samo co poprzednie doświadczenie . Jeśli te zdjęcia pochodzą od NSA ……..

 • Anonim

  Pobrałem z tej strony obrazek który nie był modyfikowany i wykonałem obniżenie kontrastu , powstał efekt jak na drugim zdjęciu .
  Również pobrałem zdjęcie z planetery.org.blog i tez obniżyłem kontrast , powstało to samo co poprzednie doświadczenie . Jeśli te zdjęcia pochodzą od NASA …….

 • luk323

  Ja też pobrałem zdjęcie i ustawiłem bardzo duży kontrast. Wychodzi to samo co na drugim zdjęciu, a na niezwykle wysokim kontraście:
  http://img840.imageshack.us/img840/2779/fiefwj.png
  Chociaż wątpie żeby coś tam było.

 • zielinskiwojciech

  http://img98.imageshack.us/img98/1809/tytang.jpg

  taka wygląda obraz po połączeniu 3 kolorów składowych, które zrobiła sonda – robi ona 3 zdjęcia kolejno po sobie w R,G,B, następnie się je łączy, ponieważ jest przerwa między migawkami obiekty są przesunięte (zgodnie z ich ruchem), żeby były dobrze widziane (1 i 2 plan) trzeba połączyć osobno obydwa księżyce i wyciąć jeden z drugiego, a potem zretuszować śmieci które zostają, inaczej będzie wyglądać paskudnie.
  http://planetary.org/blog/article/00002710/

 • a9w

  Robota bardziej wygląda jak z MS painta. Dlaczego zawsze zakładają ze to photoshop? Czy istnieje tylko ten fotoszop do edycji plików graficznych?