nauka

NASA proponuje stworzenie tarczy magnetycznej dla Marsa

Około 4,2 miliarda lat temu Mars stracił swoje pole magnetyczne. Byłoby to tylko interesującą ciekawostką, gdyby nie fakt, że właśnie przez to zdemolowanie dawnej atmosfery Czerwonej Planety przez wiatr słoneczny stało się możliwe. Według prac koncepcyjnych prowadzonych przez NASA, częściowym rozwiązaniem problemu może być stworzenie tarczy magnetycznej dla tej planety.

Ponieważ Mars coraz częściej pojawia się w różnych rozważaniach jako obiekt potencjalnej kolonizacji, w naturalny sposób powraca kwestia jego magnetosfery. A raczej jej braku, co jest pewnym problemem, zważywszy na to, że nie tylko chroni ona atmosferę przed „zdmuchnięciem” przez wiatr słoneczny, ale też powierzchnię planety przed wpływem szkodliwego promieniowania kosmicznego.

Naukowcy z NASA są jednak przekonani, że udało im się znaleźć częściowe rozwiązanie problemu, które będzie mogło przydać się zarówno do ochrony tego, co zostało dziś z marsjańskiej atmosfery, jak i przyszłych kolonistów. Proponują oni umieszczenie na marsjańskiej orbicie, w punkcie Lagrange’a L1 specjalnej tarczy magnetycznej. Oczywiście propozycja wykracza na razie poza granice współczesnej techniki, ale nie za bardzo – według nich zadanie to mogłaby pełnić duża, rozkładana konstrukcja, która odbijałaby wiatr słoneczny i promieniowanie. A badania nad tego typu konstrukcjami są już prowadzone.

Gdyby kiedykolwiek udałoby się umieścić taką tarczę na orbicie Marsa, ułatwiłaby ona znacznie ewentualne terraformowanie Czerwonej Planety. Według przeprowadzonych przez naukowców symulacji, możliwe byłoby nawet stworzenie efektu cieplarnianego, który spowodowałby stopnienie lodu i zamarzniętego dwutlenku węgla znajdującego się na północnym biegunie planety. Zmiana taka zajęłaby kilka dekad, ale dzięki temu można byłoby zagęszczenie atmosfery Marsa, a nawet częściowe odtworzenie oceanów tej planety.

Zdjęcie: Flickr/J.Gabas-Esteban

podobne treści