wynalazki

NASA pracuje nad własnym egzoszkieletem

Amerykańska agencja ogłosiła, że pracuje nad egzoszkieletem X1, który miałby pomóc astronautom w zachowaniu siły mięśni w niskiej grawitacji oraz pomagać w poruszaniu się osobom dotkniętym paraliżem kończyn dolnych.

W kosmosie egzoszkielet ma zapewniać stały opór, dzięki czemu będzie można zapobiec zanikaniu mięśni astronautów, które nie muszą pracować by utrzymać pionową postawę ciała. Egzoszkielet nałożony na skafander kosmiczny ma też dawać astronautom dodatkową siłę potrzebną podczas wykonywania napraw w otwartej przestrzeni lub możliwego pobytu na siłach niebieskich o niższej grawitacji.

Natomiast po wylądowaniu na powierzchni Ziemi X1 może pomagać w nieuniknionej po dłuższym przebywaniu w kosmosie rehabilitacji astronautów jak również osób, które nigdy nie opuściły naszej planety ale również mają problemy z poruszaniem się.

Aktualnie X1 pozwala na 10 płaszczyzn ruchu ale w przyszłości naukowcy planują zainstalować dodatkowe „stawy” w „kolanach” i „biodrach” egzoszkieletu. Na chwilę obecną naukowcy skupiają się nad sprawdzaniem poprawności założeń projektu oraz rozwojem technologii. NASA zdradza kiedy ich urządzenie będzie gotowe.

[NASA via The Verge]

podobne treści