naukanewsWiadomość główna

NASA: odkryto aż siedem egzoplanet podobych do Ziemi, aż trzy z nich znajdują się w ekosferze swojej gwiazdy

Kosmiczny teleskop Keplera zmienił nasz sposób myślenia o egzoplanetach. Teraz wiemy już na pewno, że są one powszechne. Jednak do tej pory nie udało się odkryć aż siedmiu planet podobnych do Ziemi w jednym układzie planetarnym. Mało tego, trzy z nich znajdują się ekosferze swojej gwiazdy.

Gwiazda ta nazywa się TRAPPIST-1 i właśnie temu odkryciu poświęcona była wczorajsza konferencja zorganizowana przez NASA. Już jesienią ubiegłego roku wiadomo było, że wokół niej orbitują co najmniej trzy skaliste planety, teraz jednak, dzięki badaniom przeprowadzonym przy pomocy kosmicznego teleskopu Spitzera naukowcom udało się dokładnie określić ich ilość oraz wielkość w systemie. Wnioskując na podstawie gęstości obiektów badacze uznali, że jest ich nie trzy, a siedem i wszystkie są skaliste.

Mało tego. Trzy z nich orbitują w ekosferze swojej gwiazdy, co oznacza, że prawdopodobnie panują na nich warunki zbliżone do tego, co uznajemy za konieczne do rozwinięcia się życia jakie znamy.

Gwiazda TRAPPIST-1 bardzo różni się od Słońca. Znajduje się około 40 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wodnika i została odkryta w ubiegłym roku dzięki znajdującemu się w Chile teleskopowi TRAPPIST (stąd jej nazwa). Należy ona do klasy gwiazd zwanych „ultrachłodnymi karłami”. Ponieważ jej temperatura jest dużo niższa od temperatury na przykład Słońca, jej ekosfera znajduje się dużo bliżej gwiazdy. Jest to jednocześnie pierwsza znana gwiazda tego typu, wokół której krążą planety typu ziemskiego.

„To odkrycie może być ważnym elementem układanki, jaką jest odnajdowanie środowisk nadających się do zamieszkania, miejsc, w których może istnieć życie,” mówił wczoraj Thomas Zurbuchen z NASA. „To wielki krok w stronę odpowiedzi na pytanie o to, czy jesteśmy sami we wszechświecie.”

Ilustracja: NASA

podobne treści