naukanewsWiadomość główna

NASA odkryła „starszą kuzynkę Ziemi”

Co prawda Kosmiczny Teleskop Kepler nie prowadzi już obserwacji w taki sposób jak zakładano pierwotnie, ale dane zebrane w ciągu lat 2009-2013 cały czas potrafią zaskoczyć. NASA poinformowała właśnie o odkryciu planety określanej mianem „starszej kuzynki Ziemi”.

Kepler-452b, bo tak nazywa się odkryta planet co prawda ma średnicę większą o 60 procent niż średnica Ziemi, ale spośród wszystkich odkrytych do tej pory egzoplanet, to właśnie Kepler-452b najbardziej przypomina naszą planetę. Wszystko wskazuje na to, że jest to planeta skalista i powstała około 6 miliardów lat temu, czyli około 1,5 miliarda lat wcześniej niż Ziemia. Tak jak nasza planeta znajduje się ona w ekosferze swojej gwiazdy, a rok na Kepler-452b trwa 385 dni. Choć na razie nie wyznaczono jeszcze w pewny sposób jej masy, naukowcy, bazując na znanych modelach, spodziewają się, że wynosi ona około 5 mas Ziemi, co przy rozmiarze Kepler-452b oznaczałoby, że grawitacja na jej powierzchni wynosi 2g. Najważniejsze jest jednak to, że Kepler-452, macierzysta gwiazda odkrytej właśnie egzoplanety, jest tego samego typu, co Słońce.

„Jesteśmy szczęśliwi mogąc ogłosić odkrycie planety Kepler-452b, pierwszej znanej małej egzoplanety, znajdującej się w ekosferze gwizdy typu G, czyli takiej samej jak nasze Słońce,” stwierdził Jon Jenkins, analityk danych misji Kepler i jeden ze współautorów odkrycia. „Ziemia stała się właśnie trochę mniej samotna (…).”

Odkrycie Kepler-452b sprawia, że najbardziej podobnymi do Ziemi egzoplanetami nie są już ani Kepler-438b, ani Kepler-442b. Co prawda obie bardziej przypominają swoimi rozmiarami naszą planetę, ale orbitują wokół gwiazd dużo ciemniejszych niż Słońce.

Choć w ostatnich latach odkryto setki innych egzoplanet, Kepler-452b rozpala wyobraźnię naukowców w szczególny sposób. Przede wszystkim jest pierwszą odkrytą planetą skalistą, która krąży w ekosferze gwiazdy tego samego typu co Słońce. I krąży wokół niej już od 6 miliardów lat, a biorąc pod uwagę nasze ziemskie doświadczenia, powinno to wystarczyć do tego, by rozwinęło się na niej życie. Jest to perspektywa tak kusząca, że Seth Shostak z SETI, który był członkiem zespołu analizującego dane z teleskopu Kepler, ujawnił, że jego macierzysta organizacja już ukierunkowała na Kepler-452b radioteleskopy Allen Telescope Array w poszukiwaniu śladów pozaziemskiej inteligencji. Jak na razie bez większych rezultatów, ale SETI nie sprawdziła jeszcze wszystkich częstotliwości.

Niestety Kepler-452b trochę daleko, bo znajduje się 1400 lat świetlnych od Ziemi, ale dzięki nowym teleskopom kosmicznym, które już za kilka lat powinny rozpocząć swoje misje, będziemy się mogli dowiedzieć o niej dużo więcej. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki odkryciom zespołu Kosmicznego Teleskopu Kepler wiemy już, że egzoplanet jest znacznie więcej niż wcześniej zakładano, a w promieniu 30 lat świetlnych od nas powinno znajdować się około 60 planet podobnych do Ziemi. Żadnej z nich na razie nie odkryto, ale wydaje się, że jest to tylko kwestia czasu.

Zdjęcia: NASA

podobne treści